Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OKRUHY K MATURITNÍMU OPAKOVÁNÍ Z EKONOMIKY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (354.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Rozdělení populace – pracovní síly

Ekonomicky aktivní – jsou zaměstnaní nebo nezaměstnaní, ale práci si aktivně hledají. Ekonomicky neaktivní – nejsou zaměstnáni a práci si nehledají.

Nezaměstnanost z makroekonomického pohledu

Na nezaměstnanost můžeme hledět z makroekonomického hlediska, kdy představuje zejména nevytvořený výkon vzhledem k nižšímu využití faktoru práce.

Druhy nezaměstnanosti a její příčiny

dobrovolná nezaměstnanost – lidé mají pracovní sílu, ale nechtějí pracovat (dědictví, vydělané peníze z předchozích let). Stát tato skupina nezajímá. Dnes není povinnost pracovat. nedobrovolná nezaměstnanost – lidé chtějí pracovat, ale nemohou najít vhodnou práci. Pro tyto případy existuje záchranný sociální systém. Je vždy těžkou politickou a ekonomickou otázkou najít únosnou míru tohoto přerozdělování tak, aby: - sociální pomoc byla dostatečná - míra přerozdělování nezatížila neúměrně pracující část populace Příčiny: frikční nezaměstnanost – krátkodobá, lidé běžně mění svou práci strukturální nezaměstnanost – útlum některých oborů a rozvoj jiných (řešení: rekvalifikace) cyklická nezaměstnanost – ekonomika se vyvíjí v hospodářských cyklech, období krize a sedla je vysoká nezaměstnanost.

Míra nezaměstnanosti

= nezaměstnaní zaměstnaní + nezaměstnaní x 100Vymezení nezaměstnaného

Osoba, která je schopná práce, chce placené zaměstnání, ale i přes snahu si práci najít, je nezaměstnaná.

Negativní důsledky nezaměstnanosti

Pro jednotlivce: ekonomická – ztráta pravidelného příjmu pro nezaměstnaného a jeho rodinu. sociální – změna postavení nezaměstnaného v rodině, omezení sociálních kontaktů, ztráta pracovních návyků a snížení kvalifikace psychické a fyzické – zejména u dlouhodobé zdravotní změny, nebezpečí alkoholismu, gamblerství apod. Pro společnost ekonomická – nezaměstnaní neodvádějí příjmy do SR, naopak pobírají podporu. Nezaměstnaností klesá produkce. sociální – snižování úrovně lidského kapitálu, sociální problémy, úpadek celé společnosti.

Problémové skupiny na trhu práce

matky osoby do 24 let osoby ve věku 55 až 64 let osoby s nízkou kvalifikací zdravotně postižení ostatní ohrožené skupiny (sociálně vyloučení např. bývalí vězni, závislí lidé na alkoholu, hrách, apod.) osoby dlouhodobě nezaměstnané

  1. AKTIVNÍ A PASIVNÍ POLITIKA ZAMĚSTNANOSTI – cíle a význam opatření státu při regulaci nezaměstnanosti, kvalifikace a rekvalifikace, celoživotní vzdělávání, úřad práce.

Cíle a význam opatření státu při regulaci nezaměstnanosti

Cílem je plná zaměstnanost, přičemž státy EU připouští míru nezaměstnanosti 2-5%Opatření: aktivní – rekvalifikace, podpora vzniku nových pracovních míst, daňové úlevy při zaměstnávání postižených apod. pasivní – podpora nezaměstnanosti ze SR.

Témata, do kterých materiál patří