Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Baroko

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (56.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Představitelé osvícenství ve Francii

Charles Louis de Montesquieu (18. stol.) – spisovatel, filozof a historik, dílo:

- Duch zákonů – rozprava, rozbor forem vlády (a co je pro kterou typické): pro republiku – láska k vlasti, pro monarchii – šlechetná čest, pro despocii – strach; autor se jasně staví proti despotismu (absolutismu), shledává poučné praktické zkušenosti v anglickém parlamentarismu, na základě toho všeho vypracoval a doporučuje projekt politického systému, v němž by občanské i osobní svobody byly chráněny rozdělením státní moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní.

- Perské listy – satirický román v dopisech, dva Peršané podnikli cestu do Evropy za vzděláním, v dopisech si sdělují své dojmy – mnoho věcí pro nás normálních se jim jeví podivných – autor tak nastavuje kritické zrcadlo evropské civilizaci (obdobně jako Swift v Gulliverových cestách).

Voltaire (18. stol.) – zásadně ovlivnil celé 18. století, spisovatel (prozaik, dramatik i básník), filozof, historik, encyklopedista. Pohnutý život – konfliktní povaha a ostrá, jízlivá, útočná, nekompromisní kritičnost, břitký humor a kousavá ironie mu získávaly mnoho přátel i nepřátel. Krátce vězněn v Bastile (za to, co psal), pak uprchl do Anglie, po návratu do Francie královským historiografem (šlechtický titul) a členem Královské akademie věd, po nedorozumění s Ludvíkem XV. odchází do Pruska – na dvoře Fridricha II., neshody i s ním, usadil se na svém panství, zde vrcholná díla a bohatá korespondence s významnými učenci. Hlavní názory – horlivý odpůrce fanatismu, nesnášenlivosti, bezpráví, církve (i když existenci Boha nepopírá), absolutismu; hlasatel svobody, tolerance, ale vysmíval se optimismu své doby (iluzím o pokroku).

Dílo – rozmanité, ale hlavní je žánr filozofické povídky či románu (= dílo, které demonstruje autorovy filozofické názory, u osvícenců oblíbený žánr, u Voltaira vrcholí, ve 20.stol. i u existencialistů):

- Candide neboli Optimismus – (/kandyd/ = prosťáček, neviňátko) svěží, duchaplný filozof. román, pestrý až dobrodružný děj, ráz cestopisu, příběh morálně čistého a naivního mladíka Candida slouží k rozvíjení filozof. úvah o nekritickém optimismu, daném vírou v boží prozřetelnost, a ke kritice tehdy módní myšlenky německého filozofa Leibnize, že tento svět je nejlepší ze všech možných světů. Candide je vyhnán do světa, putuje, zažívá četná příkoří (způsobená válkou, zemětřesením, inkvizicí, otroctvím); tyto příhody jsou záminkou pro odhalování všech špatností světa a ukazují, že život je plný utrpení. Candide postupně ztrácí svůj optimismus (ideály o dokonalém světě), nakonec se usadí na malém pozemku, který sám s přáteli obdělává. Román vyznívá jako odsouzení nejen optimismu (ztělesňuje jej zde Candidův vychovatel, filozof Panglos,i tu Leibnizovu myšl.), ale i bezvýchodného pesimismu (zde Candidův průvodce Martin). Zlo je možno překonat činorodou prací.

Témata, do kterých materiál patří