Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nezaměstnanost - Seminární práce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (947.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

POLITIKA ZAMĚSTNANOSTI

Politika zaměstnanosti bývá považována za jednu z významných součástí sociální politiky státu. Vlastní vymezení pojmu sociální politika je v současné době velmi složité a nejednotné. Lze ji charakterizovat z různých pohledů a úrovní. Častěji se hovoří o různých složkách a prvcích sociální politiky než o sociální politice jako takové. Z tohoto pohledu se za sociální politiku považují takové obory veřejné politiky, jako je politika sociálního zabezpečení, dále zdravotní politika, školská politika, bytová politika a konečně politika zaměstnanosti. Přes zřejmou rozdílnost jsou jim společné určité všeobecně přijímané zásady - snaha po zdokonalováni a rozvíjení způsobu života každého jednotlivce, úsilí o jeho blaho a prospěch. V tomto smyslu jsou všechny uvedené politiky ve svém souhrnu politikou směřující k sociálně spravedlivé společnosti. Neboli jinými slovy obsahem novodobé státní sociální politiky je v nejobecnější poloze péče o blahobyt lidí. Politika zaměstnanosti realizovaná v současnosti vyspělými státy vychází z pojetí práva na práci jako jednoho ze základních sociálních práv občanů a z předpokladu, že podpora plné a produktivní zaměstnanosti při svobodné volbě povoláni je prostředkem k praktickému uskutečňování práva na práci.

V České republice je základní právní normou zákon o zaměstnanosti č. 1/91 Sb., podle jehož preambule dosaženi plné, produktivní a svobodně zvolené zaměstnanosti je jedním ze základních cílů hospodářské a sociální politiky státu. Občané mají právo na zaměstnání bez ohledu na rasu, barvu pleti, pohlaví, jazyk, náboženství; politické nebo jiné smýšlení, členství v politických stranách nebo příslušnost k politickým hnutím, národnost, etnický nebo sociální původ, majetek, zdravotní stav nebo věk.

Dle ustanoveni § 3 citovaného zákona státní politika zaměstnanosti směřuje k dosažení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po pracovních silách, produktivnímu využiti zdrojů pracovních sil a k zabezpečeni práva občanů na zaměstnání.

Orgány státní správy, které v našem státě zabezpečují státní politiku zaměstnanosti, jsou:

Ministerstvo práce a sociálních věcí

územní orgány práce (úřady práce)

Z uvedeného můžeme shrnout, že za politiku zaměstnanosti považujeme cílevědomou činnost příslušných subjektů (státu, zaměstnavatelů, odborů apod.), spočívající v regulaci a řešení problémů trhu práce, jejímž cílem je dosažení plné, produktivní a svobodně zvolené zaměstnanosti. Základním cílem politiky zaměstnanosti je tedy vyrovnání poptávky po pracovní sile a její nabídky na trhu práce. Jde především o to,aby se odstranily negativní dopady trhu práce na pracovníka, spočívající v tom, že na tomto trhu se nenabízí a nerozděluje pouze práce, ale že zde vzniká a přetrvává i nezaměstnanost, která postihuje zejména ty, kteří si od počátku nedokázali najít práci, ale i ty, kdo byli ze zaměstnání propuštěni. Půjde tedy o vytvoření takového systému nástrojů a opatření, které by vedly ke vzniku, ochraně a zabezpečeni pracovních míst na straně jedné a k zajištění systému hmotného zabezpečeni při ztrátě zaměstnání na straně druhé.

Témata, do kterých materiál patří