Sociologie pro ekonomy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Elita a bezdomovci
V této subkapitole se budeme věnovat dvěma skupinám lidí, kteří by se sice dali zařadit do některé z výše uvedených tříd, ale jak si popíšeme později nelze jednoznačně říct do které. Zatímco finanční magnát bude určitě patřit do vyšší třídy, tak Miss České republiky tam zcela určitě patřit nebude. Jak elita, tak i bezdomovci mají jedno společné. Obě tyto skupiny jsou co se týče počtu, v poměru s populací, zanedbatelné a patří na okraje pólů společenského žebříčku. Navíc jsou ze sociologického hlediska velice důležití – elita jako ti kdo mají moc a uznání a bezdomovci jako ti, kteří mají závažný problém.
Elita
Elitou se do značné míry zabýval americký sociolog Charles Wright Mills. V podstatě rozdělil elitu do tří skupin. Nejvýznamnější osoby v existenci státu a jeho organizací (vrcholní politici, vojenští důstojníci), důležité osoby na poli průmyslu a obchodu (finanční, korporační magnáti) a celebrity (sportovci, umělci). Co to vlastně elita je? Je to několik málo jedinců, kteří jsou ve své profesi nějakým způsobem výjimeční.
U vysoce postavených manažerů, jsou důležité osobnostní rysy, znalosti a dovednosti. Své uznání a postavení ve společnosti je dáno jejich osobními schopnostmi. Existují školy, kde se předpokládá, že po úspěšném zvládnutí má člověk velkou šanci se dostat mezi elitu ( West Pointu či Harvard ).
U celebrit jsou rozhodujícími faktory krása, talent a vytrvalost.
Humanistické pojetí elity spočívá v trochu jiném náhledu. Nechápou totiž elitu jako společenskou vrstvu, ale jako roztroušené jedince, kteří jsou výkonnější, chytřejší apod. Není rozhodující zda jsou chudí či bohatí, ale příslušníky elity jsou proto, jací jsou.
Bezdomovci
Neboli houmles, jak říká počeštěný anglický název, (z anglického Homeless neboli bez domova) se nacházejí na opačném pólu lidské společnosti než elita. Tito lidé jsou bez přístřeší a velice často se nacházejí na samotném ekonomickém dně. Důvody proč jsou tito lidé nuceni, i přes zvyšující se životní úroveň, žít na ulici je více.
Jedním z nich je svoboda pohybu, sociální volnost nebo poruchy socializace. V těchto případech mohou být „odchody na ulici“ více či méně dobrovolné. Větší skupinu však tvoří ti, kteří se tam ocitli nedobrovolně a to z ekonomických důvodů. Výzkumy ukazují, že nejsnáze se v postavení bezdomovců ocitají lidé z níže postavených dělnických rodin, nekvalifikovaní, s velmi nízkými příjmy. Velkou roli zde hraje restrukturalizace ekonomiky a s ním spojená nezaměstnanost, z velké části dlouhodobá.
STRUČNÁ GENEZE PŘEDSOCIOLOGICKÉHO A SOCIOLOGICKÉHO CHÁPÁNÍ PRÁCE
Jak je z textu patrné, práce provází člověka po celý čas jeho existence a vývoje, ovlivňuje jed-notlivce i pospolitosti. Mnohé dochované materiály z nejstarších dob svědčí o tom, že problematika práce se postupně stávala významnou součástí života jednotlivých společností a kultur.Důležité sdělení tutora studentům v rámci kapitoly.