Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Správní právo přednášky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Kromě vnitřních systémových vazeb se správní právo jako odvětví projevuje také vnějšími systémovými vztahy, tj. vztahy v rámci systému vyššího řádu, tzn. práva jako celku resp. právního řádu.

Nejvýznamnější jsou vztahy správního práva k následujícím právním odvětvím:

  • ústavní právo – je základem celého právního řádu, upravuje základní principy organizace a činnosti sátu a jeho orgánů i jiných veřejnoprávních korporací. Správní právo je do značné míry z ústavního práva odvozeno, je s ním velmi těsně spjato a jeho principy dále rozvádí a konkretizuje (Ústava: hlava III. moc výkonná; hlava VII. územní samospráva; Listina základních práv a svobod – čl. 36 a čl. 37)

  • trestní právo – upravuje základy a následky trestní odpovědnosti. Ve správním právu trestním jde o obdobnou úpravu základů a následků správněprávní odpovědnosti. Trestním právem je postihováno jednání vyšší společenské škodlivosti, zásada subsidiarity trestní represe.

  • soukromé právo– upravuje vztahy mezi právně rovnými subjekty, je tedy odvětvím, v němž se uplatňuje horizontální (občanskoprávní) metoda regulace, čímž se zásadně odlišuje od správního práva. V tomto právním odvětví jde ve značné míře o majetkové či užívací vztahy, do nichž v některých případech lze nebo se musí zasáhnout na základě správněprávní regulace, přičemž správní orgány tyto zásahy činí autoritativně, např. stavební řízení

  • pracovní právo – je právním odvětvím upravujícím pracovněprávní vztahy. Správní právo s ním má společný okruh pracovněprávních či služebně právních vztahů pracovníků příp. členů orgánů veřejné správy. Předmětem úpravy správního práva jsou specifické aspekty těchto vztahů, jež jsou dány povahou veřejné správy (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce – zákon č. 312/2002 Sb., o úřednících územně samosprávných celků, zákon o státní službě)

4. Normy správního práva

Charakteristika norem správního práva

  • Norma správního práva je právní normou, jejímž předmětem je regulace vztahů souvisejících s postavením a výkonem veřejné správy.

  • právní normy, které jsou státem buďto přímo vydávány, anebo státem uznávány, a které tvoří a naplňují obsah pramenů správního práva. Nemohou existovat, stejně jako žádné jiné právní normy, mimo prameny práva, a proto v pramenech správního práva nalézají své vnější vyjádření

  • Z hlediska závaznosti převažují ve správním právu normy kogentní, tj. takové, od nichž se subjekty předvídaných právních vztahů nemohou odchýlit a to ani vzájemnou dohodou.

Vnitřní struktura norem správního práva

  • Normami správního práva tedy nerozumíme jednotlivé předpisy správního práva, nýbrž jen jednotlivá v nich obsažená obecně závazná pravidla chování, disponující příslušnými strukturálními prvky právní normy.

Témata, do kterých materiál patří