Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Otázka č. 96: Proč je podle A. Marshalla poptávka po výrobních faktorech odvozenou poptávkou a od čeho je odvozena? Str. 96-97
Poptávka po výrobních faktorech je odvozenou poptávkou a je odvozena od poptávky po statcích, k jejichž výrobě slouží.
Marshall chápal náklady jako ceny služeb výrobních faktorů. K vysvětlení poptávky po službě výrobního faktoru využil teorii mezní produktivity. Teorii mezní produktivity užíval pouze k oceňování služeb výrobních faktorů. Cena služby výrobního faktoru se ve stavu rovnováhy rovná hodnotě jeho mezního produktu. Hodnota mezního produktu výrobního faktoru jeho fyzický mezní produkt násobený cenou statku.
Otázka č. 90: Vysvětlete životní cyklus firmy A. Marshalla. Str. 97
Marshall je znovuobjevitelem některých teorií vztahujících se k teorii firmy. Znovu přišel na pravidlo, že firma maximalizuje zisk, pokud se její mezní náklady rovnají meznímu příjmu. V dokonalé konkurenci je vztah možno vyjádřit jako rovnost mezního příjmu a tržní ceny.
V krátkém období jsou některé výrobní faktory firmy fixní, takže v případě potřeby může firma zvýšit produkci pouze zvýšením využití variabilních faktorů. V krátkém období je schopna firma zvyšovat produkci pouze při rostoucích mezních nákladech. Firmy, které mají nižší mezní náklady dosahují vyššího zisku.
V dlouhém období je firma schopna zvyšovat všechny využívané výrobní faktory, takže žádný nemá charakter fixního faktoru. Marshall předpokládá v dlouhém období pokles mezních nákladů firmy, v důsledku interních úspor z rozsahu. Interní úspory z rozsahu vznikají v důsledku lepší organizace práce a využívání zdrojů v rámci procesů.
Otázka č. 110: Vysvětlete teorii externalit Arthura Cecila Pigou. Str. 97-98
Jedná se o teorii blahobytu a externalit.
Když společenské náklady převýší náklady soukromé, jedná se o negativní externalitu. Když společenský užitek je vyšší než soukromý užitek, jedná se o pozitivní externalitu.
V případě externalit dochází k porušení efektivní alokace zdrojů, tedy k selhání trhu. Trhy neprovádí efektivní alokaci zdrojů, a proto není dosahováno společenského blahobytu. Proto Pigou prosazoval intervence státu do tržního procesu. Pomocí daní a subvencí chtěl řešit dopady externalit.
Otázka č. 102: M = k. Y M .V = P . T, vysvětlete o jaké rovnice se jedná a co vyjadřují? Str. 99
Rovnice M = k * Y se nazývá Cambridgeská rovnice. Jedná se o Cambridgskou teorii peněz (teorie poptávky po hotovostních peněžních zůstatcích, tedy o transakční poptávku). Hotovostní zůstatky jsou chápány jako peněžní obnos nutný pro běžné transakce v době mezi jednotlivými příjmy důchodu. Mají vyrovnávat časový nesoulad mezi příjmem peněz a jeho výdejem.
M = k * Y M vyjadřuje nominální hotovostní zůstatky
Y je peněžní důchod jedince