Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Otázka č. 70: Vysvětlete spor o ekonomickou racionalitu socialismu. Str. 109

Tento spor vedl nejdříve Mises, po něm Hayek. Spor je označován jako spor o ekonomickou kalkulaci. Podstatou je problematika efektivní alokace zdrojů. Socialistický systém funguje na administrovaných cenách kalkulovaných na základě technických parametrů (pracovní doba, spotřeba materiálu, energie). Na druhou stranu Mises považoval socialismus za neschopný ekonomické kalkulace a tedy i efektivní alokace zdrojů. Považoval pracovní teorii hodnoty za omyl a prosazoval hodnotu jako subjektivní vnímání spotřebitelem. K racionální alokaci tedy může dojít pouze na tržních principech. Bez tržních cen výrobních faktorů není možná racionální alokace zdrojů. Rozdělování statků řízení státem je umělé a nepřirozené.

Další oblastí sporu je problematika ekonomické racionality tržního socialismu. Tržní socialismus se snaží sblížit socialistický systém s tržním a má 2 podoby: model tržního socialismu (řídící centrum, stanovující libovolné ceny statků. Na základě vývoje nabídky a poptávky by ceny upravovalo tak dlouho, dokud by se nevyrovnala poptávka a nabídka na všech trzích) a smíšený tržní socialismus (soukromé vlastnictví a tržní principy by zůstaly v drobném průmyslu a zemědělství, kde je účinná konkurence; v socialistickém sektoru, řízeném plánovacím úřadem, by úřad stanovoval ceny kapitálových statků a užívání půdy). Hayek tržní socialismus kritizoval na základě principu rozptýlených znalostí. Pochyboval o schopnosti plánovacího úřadu přizpůsobovat administrované ceny rychlým změnám trhu. Také si myslel, že úřad nepracuje s relevantními informacemi a jeho reakce není dostatečně rychlá.

Otázka č. 109: Proč teorie zisku podnikatele (Schumpeter) souvisí s teorií nedokonalé konkurence? Str. 111

Je to z toho důvodu, že Schumpeter vidí podnikatele jako inovátora, který dosahuje podnikatelského zisku díky úspěšným inovacím. A inovační proces může probíhat pouze na nedokonale konkurenčních trzích.

Američtí marginalisté

Otázka č. 88: Vysvětlete podstatu teorie rozdělování Johna Batese Clarka a s ní související teorii rostoucích, konstantních a klesajících výnosů z rozsahu. Str. 113-115

Teorii rozdělování Clark založil na teorii mezní produktivity vycházející z produkční funkce. Tato teorie vyvozovala zákony rozdělování výlučně z produkčních funkcí, čímž se výrazně odlišovala od teorií, které přisuzovaly vliv na rozdělování společenským institucím. Clark byl přesvědčen, že objevil přirozený zákon rozdělování, který vede ke spravedlivému dělení produktu, protože každý dostane takový podíl produktu, který vytvořil jeho výrobní faktor. Teorie rozdělování vysvětluje rozdělování produktu mezi základní výrobní faktory, resp. mezi vlastníky těchto výrobních faktorů, v podobě mezd, zisků a pozemkových rent.

Témata, do kterých materiál patří