Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Otázka č. 83: Vysvětlete tvorbu a význam modelu IS – LM Johna Hickse. Str. 132-133

Hicks vytvořil zjednodušený model makroekonomické rovnováhy, který je založen na Keynesově teorii efektivní poptávky. Model vyjadřuje ekonomii jako rovnováhu mezi třemi komoditami, a to penězi, spotřebou a investicemi a zároveň znázorňuje možnost dosažení současné rovnováhy na trhu peněz a na trhu úspor.

4 podmínky:

  • Funkce úspor – úspory jsou funkcí důchodu…..S

  • Funkce investic – investice jsou funkcí úrokové míry….I

  • Funkce poptávky po penězích – je složen z transakční poptávky po penězích, která je funkcí důchodu a spekulační poptávky po penězích, která je funkcí úrokové míry…L

  • Nabídka peněz M – je dána zvnějšku, bankovní soustavou

Dvě rovnice pro rovnováhu na trhu zboží a na trhu peněz:

Podmínka rovnováhy na trhu zboží: I = S (investice, které jsou funkcí úrokové míry se rovnají úsporám, které jsou funkcí důchodu.

Podmínka rovnováhy na trhu peněz: M = L (nabídka peněz odpovídá poptávce po penězích, která je funkcí důchodu a úrokové míry).

Křivka SI vyjadřuje všechny kombinace národního důchodu a úrokové míry při kterých je trh zboží v rovnováze. Křivka LM je kombinací národního důchodu a úrokové míry, při nichž je trh peněz v rovnováze. V bodě E jsou v rovnováze oba trhy současně.

Z modelu můžeme vyvodit: bodu E odpovídá rovnovážný národní důchod a rovnovážná úroková míra. Z rovnovážného národního důchodu lze vyvodit úroveň zaměstnanosti. Z keynesiánské produkční funkce se zaměstnanost určuje jako funkce národního důchodu. Cenová hladina je v modelu považována za stálou a je vyvozována z nominální mzdové sazby a mezního produktu práce.

Model IS-LM: v bodě E, při úrokové míře rE a domácím produktu YE jsou v rovnováze trhy zboží a služeb i trh peněz. Jedná se o bod makroekonomické rovnováhy.

Rovnováha trhu zboží a služeb: tento trh je v rovnováze, pokud se celkové zamýšlené výdaje rovnají domácímu produktu. Křivka IS je kombinací investiční funkce (plánované investice jsou klesající funkcí úrokové míry – s růstem úrokové míry plánované investice klesají)

Rovnováha trhu peněz: trh peněz je místem střetu poptávky po penězích s peněžní zásobou, kterou určuje centrální banka. Jedná se o křivku LM, která vychází z rovnováhy na trhu peněz, kdy se vyrovnává poptávané množství peněz při daném domácím produktu s peněžní zásobou v ekonomice. Křivka LM je rostoucí funkcí, která znázorňuje, že s růstem domácího produktu jsou lidé ochotni poptávat peněžní zůstatky za vyšší úrokovou míru.

Otázka č. 84: V čem se od sebe liší Hicksův a Modigliániho model IS-LM? Str. 134-136

Modigliany rozšířil model IS-LM o keynesiánskou produkční funkci a neoklasický trh práce.

Na neoklasickém trhu práce se střetává nabídka práce, která je funkcí reálné mzdy a poptávka po práci, která je funkcí rovněž reálné mzdy. Rovnovážný bod trhu určuje rovnovážnou reálnou mzdu a plnou zaměstnanost.

Témata, do kterých materiál patří