Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Keynesiánská produkční funkce vychází z předpokladu, že jediný variabilní faktor je práce. Reálný národní důchod je funkcí zaměstnanosti. Keynesiánská produkční funkce spojuje stranu poptávky, vyjádřenou v 1. kvadrantu se stranou nabídky ve 3. kvadrantu. Vyjadřuje vztah, že plná zaměstnanost odpovídá potenciálnímu produktu.

Otázka č. 118: Vysvětlete Modigliániho hypotézu životního cyklu. Str. 136

Jedná se o novou teorii úspor domácnosti založenou na hypotéze životního cyklu. Základem je myšlenka, že lidé rozvrhují svou spotřebu podle svých očekávaných důchodů v průběhu jednotlivých etap celého svého životního cyklu, kdy hlavní snahou je eliminovat velké výkyvy ve spotřebě.

Mladí lidé spotřebovávají více než vydělávají, zadlužují se, protože očekávají, že dluhy budou splácet z budoucích vyšších příjmů. Střední generace spotřebovává méně, protože jednak splácí dluhy a zároveň spoří na stáří. Staří lidé opět spotřebovávají více než vydělají, protože žijí z minulých úspor. Úspory jednotlivce nezávisí jen na jeho běžném důchodu, ale taky na jeho bohatství, očekávání budoucích příjmů a věku.

Agregátní úspory domácností:

Běžné úspory nejsou dány výší důchodu domácností, ale jejich růstem, jsou závislé na demografickém vývoji a věkové struktuře obyvatel a jsou závislé na bohatství domácností a v důsledku toho závisí i na úrokové míře.

Hypotéza životního cyklu, která se stala základem nové funkce spotřeby a funkce úspor v keynesiánské ekonomii, dokázala, že změny důchodů nemají tak velký vliv na spotřebu jak keynesiánská ekonomie předpokládala.

Otázka č. 104: Phillipsova křivka krátkodobá, dlouhodobá a přirozená míra nezaměstnanosti. Str. 137

Phillipsova křivka vyjadřuje kauzální vztah mezi nezaměstnaností a inflací. Teorie křivky ukazuje, že cílem hospodářské politiky nemůže být plná zaměstnanost, ale vždy jen určitá kombinace inflace a nezaměstnanosti. Snížení zaměstnanosti je vždy vykoupeno určitým zvýšením inflace a naopak.

Ale v případě dlouhodobé křivky to neplatí, protože dlouhodobá křivka je na úrovni přirozené míry nezaměstnanosti, takže si vláda nemůže vybrat mezi vysokou inflací a nízkou nezaměstnaností a naopak.

Přirozená míra nezaměstnanosti je taková míra, kdy je nezaměstnanost na úrovni potenciálního produktu.

Otázka č. 85: Vysvětlete Tobinův model struktury portfolia. Str. 138

Teorie portfolia je rozvinutím Keynesovy teorie poptávky po penězích. Jedná se o propojení analýzy spekulační poptávky po penězích s mikroekonomickou analýzou. Tuto teorii založil na své teorii rizika, která vyjadřuje substituční vztah mezi rizikem a výnosem z různých druhů aktiv, včetně peněz. Tobin se zabýval pouze dvěma variantami, ve kterých se mohou ekonomické subjekty držet své finanční prostředky. Jedná se o peníze a obligace. Riziko spojené s držbou cenných papírů je považováno za přímo úměrné očekávanému výnosu. Struktura majetku ovlivňuje riziko i očekávaný výnos. Čím vyšší podíl majetku tvoří cenné papíry, tím je vyšší riziko a očekávaný výnos.

Témata, do kterých materiál patří