Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Vypracované otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (334.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Otázka č. 37: Vysvětlete Keynesovo pojetí úroku. Str. 128

Jeho pojetí úroku je založeno na preferenci likvidity, což představuje upřednostňování likvidních aktiv (peněz) před méně likvidními aktivy (např. cenné papíry). Úrok je chápán jako odměna za vzdání se výhod likvidity, která motivuje k držbě cenných papírů a jiných méně likvidních aktiv namísto držby likvidní peněžní hotovosti. Držení méně likvidních aktiv je spojeno s riziky a náklady. Keynesova preference likvidity je spojena se 4 motivy:

  • Důchodový motiv: domácnosti dostávají své příjmy v jiných obdobích, než v jakých je vydávají, proto lidé potřebují držet zásobu peněz v hotovosti, z čehož pokrývají výdaje mezi jednotlivými příjmy.

  • Motiv podnikání: obdoba důchodového motivu, týká se firem.

  • Opatrnostní motiv: ovlivňuje domácnosti i firmy, týká se vytváření peněžní zásoby pro případy neočekávaných výdajů

  • Spekulační motiv: souvisí s očekávaným vývojem na trhu cenných papírů.

Důchodový motiv a motiv podnikání se označují jako motivy transakční. Výše peněžních zůstatků vytvářených na základě transakčního a opatrnostního motivu je přímo úměrná velikosti důchodu.

Otázka č. 43: Co a proč je podle Keynese příčinou hospodářské recese. Str. 123

Hlavní příčinou recese je nedostatečná efektivní poptávka (agregátní poptávka) zapříčiněná nízkými podněty k investicím. Protože jsou nízké investice, nemůže docházet k hospodářskému růstu a ekonomika zůstává v recesi, která se může prohloubit až do deprese.

Otázka č. 56: Jak má podle Keynese vypadat daňová politika státu? Str. 130

V době hospodářské deprese se má daňová zátěž snižovat a v době konjunktury zvyšovat, aby byly získány prostředky pro snižování deficitů veřejných rozpočtů, které vznikly hospodářskou politikou v době recese.

Otázka č. 92: Jak má podle Keynese vypadat fiskální politika v době hospodářské recese a v době růstu? Str. 121-130

Stát má uplatňovat expanzivní fiskální politiku během recese a krýt její schodek v době růstu. Keynes chce pomocí zvyšování vládních výdajů G stimulovat AD: růst G → růst AD → růst Y → snížení nezaměstnanosti. Vše je financováno deficitem státního rozpočtu. Také můžeme ovlivňovat spotřebu C, a to pomocí vyšších daní pro bohaté, sníží se tedy jejich úspory a omezí se zaostávání AD. Z daní pro bohaté můžeme financovat transfery pro chudé → vzroste C → vzroste AD → růst Y → sníží se nezaměstnanost.

Otázka č. 117: Vysvětlete investiční multiplikátor. Str. 127

Investiční multiplikátor znázorňuje význam investic, vliv přírůstku investic na mnohonásobný nárůst národního důchodu. Investice vyvolává nejdříve přírůstek důchodů v investičním sektoru. Důchody z investičního sektoru jsou vynakládány na spotřebu a tím vyvolávají přírůstky důchodu i ve spotřebním sektoru. Velikost multiplikátoru závisí na mezním sklonu ke spotřebě. Mezní sklon ke spotřebě vyjadřuje přírůstek spotřeby vyvolaný přírůstkem důchodu o jednotku. Následující geometrická řada znázorňuje vztah mezi investicemi a vytvářeným národním důchodem:

Témata, do kterých materiál patří