Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




filosofie-i-skripta-k-hauzer-z-bigl

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (124.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Bachelard nachází vysvětlení epistemologického zlomu ve vnitřní dynamické povaze nepokojného myšlení vědce překračujícího stále své vlastní meze, které si dříve vytvořilo svými racionálními projekty a schématy. Aplikace vědeckého racionalismu se vzápětí stává jeho transcendencí a transcendencí dosavadních postupů začíná nové racionální osvojování si světa. Podnět k epistemologickému zlomu proto přichází jen z oblasti abstraktního myšlení, realisticky zaměřené myšlení totiž samo od sebe není zdrojem krizí a zvratů v poznání. V tomto smyslu vede epistemologický zlom k rozchodu vědeckého myšlení s dosavadními poznatky na základě rekonstrukce svých předcházejících racionálních projektů a schémat.

3.Hermeneutika - nauka o porozumění

(Z řeč. hermeneuein vypovídat, vykládat, zvěstovat, tlumočit.) Hermeneutika je svým zaměřením na porozumění často chápána jako základní metoda humanitních věd zkoumajících lidské jednání a jeho vnitřní smysl. Hermeneutická filosofie Hanse Georga Gadamera (1900-2002) zdůrazňuje univerzalitu porozumění, která je důležitá nejen ve vztahu k textům a lidským duchovním výtvorům, ale i pro každé vědění, neboť vědění o světě je zprostředkováno jazykem. Toto pojetí vychází z myšlenky Martina Heideggera (1889-1976), který hovoří o tom, že základní charakteristikou lidského bytí je porozumění, díky němuž se můžeme ve světě orientovat.

Prostřednictvím našich jazykových výpovědí, ať již v oblasti vědy či kdekoli jinde, něco sdělujeme, vysvětlujeme, vedeme rozhovor apod. Obecně lze říci, že do toho, co je nám v jazykové komunikaci sdělováno, vstupujeme pomocí našeho vlastního porozumění. Porozuměním jazykovým výpovědím se zabývá Hermeneutika, původně chápaná jako umění správného výkladu textů, zejména biblických, klasických literárních a právnických. Prostřednictvím porozumění se nám také odhaluje smysl historických událostí, uměleckých děl, náboženských učení apod. Při správném porozumění výpovědi druhého nejde o smysl, který do ní vkládáme my sami, nýbrž o její původní smysl z autorova vlastního hlediska jak on mu sám porozuměl a jak odpovídal životní situaci, ve které se autor výpovědi nacházel. V této souvislosti hermeneutika zdůrazňuje význam předběžného porozumění, s nímž interpret přistupuje k jazykové výpovědi, např. na základě svých zkušeností, znalostí, své výchovy a historické tradice dané společnosti apod. Naše otevřenost vůči výpovědi např. textu nejdříve znamená, že ji uvádíme do vztahu k našim názorům a způsobům uvažování, tj. do našeho vlastního významového kontextu. Každý výklad proto musí být spojen s uvědoměním si vlastního předem daného porozumění představující předběžné předjímání smyslu jako základní podmínky jakéhokoli výkladu. Avšak i objasnění tohoto našeho předporozumění uskutečňujeme jen v určitém předporozumění, tím se dostáváme do tzv. hermeneutického kruhu, z něhož nemůžeme vystoupit tím, že na předporozumění zapomeneme.

Témata, do kterých materiál patří