Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - rozšířenější varianta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.01 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

III. přístrojové metody

Speciální psychologické vyšetřovací postupy:

POZOROVÁNÍ - sebe sama, nebo druhého, nebo skupiny, kdy o tom pozorovaný subjekt ví, nebo neví, kdy pozorovatel zásadně nezasahuje do činnosti pozorovaných osob. Technika pozorování, výběr osob, a další aspekty jsou dány cílem pozorování. Pozorování smysly není tak objektivní, tak dokonalé - proto doplníme o technické prostředky (film, foto, magnetofon...)

ROZHOVOR - je pomocnou metodou psychologie, které má být využito téměř při všech výzkumech. Má být předem připravený, sleduje daný cíl. Rozhovor standardizovaný - předem promyšlené otázky, zapisují se. Rozhovor nestandardizovaný - volná forma rozhovoru. Jde-li o rozhovor se skupinou osob, jedná se o besedu. Smyslem rozhovoru je získat poznatky, které doplňují, rozvíjejí nebo ověřují již získané údaje, data jinými metodami.

ANALÝZA (ZKOUMÁNÍ) VÝSLEDKU ČINNOSTI - člověka jsou cenným materiálem pro poznávání lidského myšlení, vnímání světa a vztahu ke skutečnosti. Člověk se psychicky projevuje nejen činností samou, ale i jejími výsledky - produkty. Každý výsledek činnosti člověka má specifickou formu, která nese znaky jeho psychických vlastností - např. literární výtvory, obrázky malířů, kresba - muž -žena ...... viz. testy.

ANAMNÉZA – zahrnuje údaje o jedinci, jenž je předmětem vyšetřování, a o jeho životním prostředí. Údaje jsou získávány od osob, které jedince znají (rodiče, učitelé, spolupracovníci, manželský partner aj,) a také od jednotlivce, který je středem našeho zájmu, šetření (tzv. subjektivní anamnéza). smyslem anamnézy je identifikace možných činitelů uplatňujících se v daném případě, a proto se zaměřuje na získání informací, které jsou pro něj relevantní. Anamnestické údaje slouží k formulaci psychologické hypotézy, případu, která se pak dalším vyšetřováním buď vyvíjí a koriguje, nebo opouští, aby se vytvořila hypotéza jiná. Následuje přímé psychodiagnostické vyšetření. Anamnéza má objasnit a odhalit životní historii jedince až do současného stavu a osvětlit vývoj jeho osobnosti.

OA - osobní anamnéza : zkoumá osobnost od narození do současnosti, je nutno získat přehled

o úrazech, nemocích, psychickém vývoji růstu, fyzickém vývoji apod.

RA - rodinná anamnéza : cílem je zjisti příčiny poruch tělesných či duševních, které mohly

jedince při jeho vývoji ovlivnit dědičně, poskytuje údaje o rodičích, sourozencích, předcích,

se zaměřením na jejich způsob života, nemoci .....

Životní prostředí : posuzuje situaci v rodině, vztahy mezi rodiči, postihuje vlivy ve výchovných

institucích – jako MŠ, jesle, ZŠ, družina, domovy, internáty - u dospělých pak poměry na

pracovišti.

  • Sociometrická metoda - za duchovního otce této teorie bývá považován J.L.Moreno. Tato metoda vychází z předpokladu, že každý člověk má svou preferenční stupnici podle které hodnotí osoby s nimiž komunikuje. Jsou lidé, které preferujeme, kteří jsou nám lhostejní a které dokonce odmítáme. Sociometrická metoda umožňuje velmi dobrý náhled na neformální strukturu pozic ve skupině. Sociometrií můžeme získat tyto informace: - zjištění preferencí jednotlivých osob osobami jinými

Témata, do kterých materiál patří