Vypracované otázky 2016
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Skutečná státní moc však byla v rukou strany SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands), která vznikla spojením komunistické a socialistické strany. Ta „přijímala rozhodnutí“, která poté státní orgány pouze uváděly do života.
Ústava z roku 1968 již výslovně zakotvovala vedoucí úlohu dělnické třídy a SED. Za základ národního hospodářství označovala socialistické vlastnictví výrobních prostředků.
Nejvyššími orgány byly: Lidová sněmovna, Státní rada (v jejím čele Walter Ulbricht, později Erich Honecker) a Rada ministrů.
SRN
viz otázka č. 42
Srovnání
SRN NDR dělba moci přísná žádná demokraciekancléřská, pluralitní
lidová, systém jedné strany vlastnictví nedotknutelnost soukroméhopřednost společného
základní práva
nezcizitelná, vymahatelná zakotvena, nedodržovánaOtázka č. 45 – Výmarská republika – analýza ústavního systému
Viz otázka 42.
Otázka č. 46 – Výmarská republika – důvody jejího neúspěchu
Tvrdé podmínky Versailleské smlouvy – nezdařilo se sjednat revizi
Antidemokratické myšlení ve vedoucích vrstvách – stálá touha po monarchii
Hospodářská krize
Podcenění NSDAP a její propagandy
Mezery ve Výmarské ústavě: nebyla zde žádná hodnotová orientace, absence uzavírací klauzule (chybělo volební kvorum), snadné svržení vlády, silné postavení prezidenta, jeho nařízen pomohla nacistům k likvidaci opozice
Otázka č. 47 – Právo v období Třetí říše – základní charakteristické rysy
Jakási dvojkolejnost právního řádu – klasický právní řád + „zájem německého národa“
Opovržení principem rovnosti před zákonem – viz Norimberské zákony o tvorba zákonů pojata ryze účelově
Nacistické právní předpisy vydávány v drtivé většině říšskou vládou či Vůdcem – Říšský sněm jich vydal několik pouze formálně – popření dělby moci, ta pouze v rukou vládnoucí elity
Starší normy sice přejaty, ale nacistická ideologie je umožňovala „chápat jinak“ – jinak byly např. chápány dobré mravy atd.
Samotný výklad práva byl podmíněn ideologicky, navíc Vůdcovy právní názory byly chápány jako nadřazený pramen práva
Pohrdání římským právem – „zájem státu má převládat nad zájmem jednotlivce“ – rozporu s ŘP
„V zájmu většiny“ či „pro obecné blaho“ docházelo k narušení vlastnického práva
Trestní právo – nerespektování základních zásad trestního práva a trestního procesu, připuštění analogie, volný výklad norem, trest mohly vynášet i policejní složky – např. internace v koncentračních táborech, které byly pod správou SS
Otázka č. 48 – Proces uchopení moci nacisty (příčina, legalita, důsledky)
Časté střídání vlád a s ním spojená politická nestabilita byly běžnou realitou Výmarské republiky. Ve spojení s Němci potupně vnímaným Versailleským systémem a dopady hospodářské krize byly tyto faktory ideálním „podhoubím“ pro extremistická hnutí. (viz otázka 50). Není proto divu, že v roce 1930 dostala Hitlerova NSDAP 18% hlasů a v roce 1932 volby opanovala. Po zákulisních jednáních byl Adolf Hitler 30. 1. 1933 jmenován kancléřem.