Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2016

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (560.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Evropa se po Vídeňském kongresu vrátila do starých kolejí – Lombardie a Benátky připadly zpět Rakousku. V této době také vzniká tajné hnutí karbonářů, které si kladlo za cíl boj proti rakouské nadvládě. Vznik červencové monarchie ve Francii našel ohlas i v Itálii – vzniklo hnutí Mladá Itálie s Giuseppe Mazzinim v čele.

(zkopírováno z „italské“ části otázky č. 31) - Roku 1848 je Itálie silně rozdrobená (viz mapa). Na Sicílii dříve vypuká povstání proti nadvládě Bourbonů, lid si vymůže přijetí demokratické ústavy. Dále dochází k odtržení Neapolska, kde je panovníkova moc taktéž omezena ústavou. Z ústav přijatých roku 1848 po celé Itálii je nejvýznamnější sardinská – tzv. Sardinský či Piemontský status. Ačkoli bylo hlavní motivací revolucionářů zakotvení různých občanských a politických práv, doprovodným jevem byla touha po italském sjednocení. Tomu bránila rakouská nadvláda za severu země. Útok proti Rakousku vedl sardinský král Karel Albert, ale byl poražen v bitvě u Custozzy.

Druhá vlna revoluce se zvedla v srpnu 1848, jejími motivy bylo vytvoření republiky. Do popředí se dostali Giuseppe Mazzini a Giuseppe Garibaldi.

Roku 1849 se proti Rakousku Karel Albert postavil znovu, ale opět byl poražen, tentokrát u Novarry a abdikoval. To bylo z italské strany vše a velmoci postupně navracely staré pořádky.

Klíčovou postavou další fáze sjednocení byl ministerský předseda Sardinského království Camillo Cavour. Ten nabyl přesvědčení, že Itálie není s to osvobodit se sama, proto se ohlížel po pomoci za hranicemi (hlavně ve Francii). S její pomocí pak sardinsko-piemontská armáda porazila Rakušany u Magenty a Solferina (1859). Územní zisky si rozdělili Francouzi a Piemont.

Tato výhra byla signálem pro povstání v celé zemi. Další z hrdinů boje za nezávislost – Giuseppe Garibaldi – obsadil s tisícovkou mužů Sicílii a postupoval směrem na sever, odkud se blížila armáda Piemontu. Dobytá území byla připojena k Sardinskému království.

Italské království pod vedením Viktora Emanuela II. bylo vyhlášeno 4. 3. 1861 v Turíně.

K úplnému sjednocení chyběly pouze Benátky a Církevní stát. Benátky získali Italové po prusko-rakouské válce roku 1866 (do které se zapojili na straně Pruska, ale byli opět u Custozzy poraženi).

Poté, co francouzská vojska odešla roku 1870 z Říma, byl i Řím připojen k Italskému království. Vztah k papeži upravily až Lateránské dohody roku 1929.

Nově vzniklé království bylo konstituční monarchií. Ústavou byl obměněný Piemontský status. Parlament byl dvoukomorový – sestával se z Královského senátu (volen panovníkem) a Sněmovny reprezentantů (volena muži, kteří prošli věkovým, majetkovým a vzdělanostním censem, k rozšíření došlo roku 1912, kdy mohli volit vesměs všichni muži starší 30 let).

Témata, do kterých materiál patří