Státověda kompletní shrnutí ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dynamismus ústavy
-
je opakem stability, otázka, zda je lidské dílo dokonalé a zda má jedna generace právo zavazovat generace další
-
ústavy přikazující pravidelně provádět změny v určitých lhůtách: např. ústava Portugalska 1911 stanovovala, že se má ústava každých 10 let přezkoumávat a podle potřeby měnit
-
ústavy umožňující provádět změny podle potřeby: každá ústava s výjimkou těch ustanovení, která nelze podle ní měnit
41. Forma ústavy
-
zvláštní podoba uspořádání prvku obsahu ústavy mezi sebou (vnitřní struktura) a jejich vystupování navenek vůči jiným právním předpisům (vnější forma)
Vnitřní struktura
-
je tvořena vazbami prvků ústavního obsahu bez ohledu na to, kde se v ústavě nacházejí
Ústavní normy tvoří základní prvek obsahu Ústavní instituty soustřeďují ústavní normy upravující určitý institut (např. mandát, vlastnictví, volby, zákonodárný proces atd.) Ústavní systém tvoří uspořádaný soubor všech ústavních norem
Vnější forma
-
spočívá ve vyjádření ústavního obsahu navenek
-
obecná systematika: snaha vyjádřit teoretickou či ideologickou koncepci, na které je ústava budována (např. na prvním místě se nachází dělba moci, popř. zakotvení důležitosti komunistické strany)
-
zvláštní systematika: je stejná v ústavách různých států, jde o legislativně–technickou záležitost (je to věc legislativního umění); uspořádání jednotlivých ustanovení, jejich vzájemná provázanost a členění atd.
Vyšší právní síla
-
právní síla ústavy je spjata s právním řádem, který je hierarchicky uspořádán (předpis nižší úrovně nesmí odporovat předpisu úrovně vyšší, resp. musí s ním být v souladu)
-
ústava je právním předpisem nejvyšší právní síly
-
změna ústavy: problém je v tom, že ústava má vyšší právní sílu, projevuje se zde odlišnost od ostatních procedur zejména ve:
výčtu subjektů zákonodárné iniciativy: může být širší nebo užší než při podávání obyčejného návrhu změny zákona
způsobu projednávání návrhu: např. prodloužení doby projednávání atd.
požadovaném způsobu přijetí
přímá účast voličů: např. Francie 1793, Rakousko, Kuba; může se jednat o každou změnu ústavy nebo pouze o některá ustanovení
rozhoduje zastupitelský orgán: může se jednat přímo o orgán svolaný k úpravě ústavy (konvent, ústavodárné shromáždění), nebo je tato činnost svěřena parlamentu (ten ale postupuje podle zvláštních pravidel, např. vyšší kvorum, rozpuštění a potvrzení v nových volbách atd.)
kombinace přímé účasti voličů a zastupitelského orgánu: lid přijímá ústavu schválenou předtím parlamentem, např. Francie 1946, Dánsko 1953
rozhodnutí subjektů federace: např. v USA nebo ve Švýcarsku