Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Den nástupu do práce
V tento den vzniká pracovní poměr bez ohledu na to, zda zaměstnanec do práce skutečně nastoupí.
Vždy se musí jednat o určitou skutečnost, aby bylo v budoucnu jasné, zda nastala či nenastala.
Pokud nenastoupí zaměstnanec do práce a neuvede důvod, má zaměstnavatel právo na odstoupení od smlouvy (viz skončení pracovního poměru).
Je možné sjednat i jiné důvody odstoupení od smlouvy (přijde pozdě do práce, seženu si práci blíže místa bydliště).
ZMĚNA PRACOVNÍHO POMĚRU
Pracovní poměr může být změněn pouze v osobě na straně zaměstnavatele (přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů) a v obsahu (v důsledku změny pracovní smlouvy, vyslání na pracovní cestu, přeložení do jiného místa výkonu práce, převedení na jinou práci a dočasného přidělení).
V pracovní smlouvě mohou být ujednány i další podmínky, za nichž bude práce vykonávána, podle potřeb stran smlouvy (zkušební doba, mzda, kratší pracovní doba, doba trvání pracovního poměru).
Pokud by si strany v pracovní smlouvě sjednaly podmínky, které by byly v rozporu s právními předpisy, byla by tato část smlouvy neplatná – relativně neplatná (§ 19 ZP). Ostatní části by ovšem zůstaly nedotčeny.
Zkušební doba a další možný obsah pracovní smlouvy
ZKUŠEBNÍ DOBA (§ 35 ZP)
Zkušební doba je časový úsek na počátku pracovního poměru, který má sloužit k lepšímu vzájemnému poznání zaměstnance a zaměstnavatele při praktickém výkonu práce. Je sjednaná jako lhůta.
Musí být sjednána písemně.
Strany si během zkušební doby ověřují praxi, pracovní podmínky a další.
Zkušební dobu lze sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce.
Ve zkušební době není chráněna žádná skupina zaměstnanců (těhotné, nemocní, …).
Zkušební doba je dobou právní nejistoty, zda poměr bude pokračovat dál.
Zkušební doba může být sjednána na maximálně 3 měsíce (6 měsíců u vedoucích zaměstnanců).
Sjednaná zkušební doba nemůže být prodloužena, ale může být dohodou stran zkrácena.
Doba překážek, pro kterou zaměstnanec práci nekonal se do zkušební doby nezapočítává.
Zkušební doba nemůže být sjednána delší, než je polovina sjednané doby pracovního poměru.
Př. Pracovní poměr je na 3 měsíce, takže zkušební lze na 1,5 měsíce.
Ve zkušební době je možné ukončit pracovní poměr písemným oznámením druhé straně, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu (§ 66 ZP).
Jednostranné právní jednání účastníků PP – subjektivní právní skutečnost založena na právním přesvědčení zaměstnance nebo zaměstnavatele.
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď až po 14 dnech, pokud je na dočasné pracovní neschopnosti (jediné omezení).
DOBA TRVÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU
Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, musí být tato doba písemně sjednaná v pracovní smlouvě.
Tato doba nesmí být delší než 3 roky a lze opakovat maximálně 2x mezi týmiž stranami celkem může být tedy sjednán 3x po sobě. Za opakování se považuje i prodloužení. Pokud je pauza mezi pracovním poměrem mezi týmiž stranami minimálně 3 roky, k předchozímu pracovnímu poměru se nepřihlíží.
Pracovní poměr na dobu určitou není možné uzavřít a) s absolventy (zaměstnanec, jehož celková doba zaměstnání nedosáhla po úspěšném ukončení studia dvou let – nezapočítávají se vojenské a civilní služby, mateřská a rodičovská dovolená) SŠ, VŠ, odborných učilišť a učilišť vstupujícími do pracovního poměru na práci odpovídající jejich kvalifikaci, b) s mladistvými a c) se zaměstnanci, o kterých to stanoví kolektivní smlouva.
Výjimky z těchto pravidel nastávají, pokud povaha práce a situace u zaměstnavatele neumožňuje sjednat pracovní poměr na dobu neurčitou.
Pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou v rozporu se zákonem, mění se na dobu neurčitou, pokud zaměstnanec písemně sdělil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání. Pokud tuto skutečnost nesdělil, pracovní poměr zaniká uplynutím sjednané doby.
Pokud zaměstnanec pokračuje v práci i po uplynutí doby určitě s vědomím zaměstnavatele, pracovní poměr se stává PP na dobu neurčitou.