Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
DRUHY
Dle § 79 je pracovní doba v ČR stanovena jako týdenní pracovní doba a činí nejvýše 40 hodin – úplná. Jsou ale stanoveny výjimky:
U zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu, a u zaměstnanců s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem je pracovní doba nejvýše 37,5 hodin týdně.
U zaměstnanců s dvousměnným pracovním režimem je pracovní doba 38,75 týdně.
U zaměstnanců mladších 18 let nesmí pracovní doba přesáhnout 30 hodin týdně a délka jednotlivé směny nesmí přesáhnout 6 hodin týdně.
Délka směny při nerovnoměrně rozvržené pracovní době nesmí přesáhnout 12 hodin.
Výše uvedené délky pracovní doby se označují jako stanovená týdenní pracovní doba.
Maximální stanovená délka pracovní doby za týden je 48 hodin včetně práce přesčas.
Tuto zákonnou týdenní pracovní dobu je možno zkrátit bez snížení mzdy jen kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem (vždy hromadná úprava pracovní doby).
Zároveň je možné, aby zaměstnanec a zaměstnavatel sjednali kratší pracovní dobu, a to buď v pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě (dohoda). Takové individuální zkrácení pracovní doby však znamená, že zaměstnanci přísluší mzda, která odpovídá této zkrácené pracovní době. Může být sjednaná na dobu určitou i neurčitou.
Způsoby rozvržení pracovní doby
ROZVRŽENÍ PRACOVNÍ DOBY
Rozvrhuje zaměstnavatel. Nemusí být stejné rozvržení pro všechny zaměstnance stejné. Zaměstnanec má právo znát rozvržení jeho pracovní doby před zahájením práce. Je nutné vypracovat písemný týdenní rozvrh směn a seznámit s ním zaměstnance nejméně 2 týdny předem, v případě konta práce 1 týden předem, pokud se nedohodnou na jiné době.
Pokud u zaměstnavatele působí OO, musí o rozvržení pracovní doby rozhodnout až po projednání s OO, pokud to není sjednáno v kolektivní smlouvě.
Rovnoměrně rozvržená pracovní doba je taková, kdy v každém týdnu je stejný počet hodin práce a délka směny nesmí v tomto případě přesáhnout 12 hodin (§ 78 odst. 1 písm. l)
Př. V pondělí 9 hodin, úterý–čtvrtek 8 hodin a pátek 7 hodin. Ale jejich součet musí být každý týden stejný.
Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby je v jednotlivých týdnech pracovní doba různá (§ 78 odst. 1 písm. m).
Denní – délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.
Týdenní – v průběhu zvoleného období (zpravidla 26 týdnů) nesmí přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v kolektivní smlouvě může být toto období prodlouženo na 52 týdnů.
Pracovní režim – Způsob rozdělení práce do směn. Může být jednosměnný, dvousměnný, třísměnný a nepřetržitý. Zaměstnanci se ve vícesměnných pravidelně střídají ve výkonu práce. Směny se mohou i překrývat, ale vždy maximálně 1 hodinu.