Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dvousměnný – zaměstnanci se pravidelně střídají ve dvou směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích.
Nepřetržitý pracovní režim – vyžaduje výkon práce 24/7, omezuje možnost zkrátit si pracovní dobu nebo naopak pracovat přesčas.
PRUŽNÁ PRACOVNÍ DOBA
Při pružném rozvržení pracovní doby zaměstnavatel stanoví v jednotlivých pracovních dnech úseky tzv. základní pracovní doby, kdy zaměstnanci musí být na pracovišti. Před úsekem základní pracovní doby a po něm je tzv. volitelná pracovní doba, o jejímž využití rozhoduje sám zaměstnanec. Zaměstnanec si tedy v rámci úseků volitelné pracovní doby volí sám začátek a konec pracovní doby. Na pracovišti musí být v rámci základní pracovní doby. Sečtení volitelné a základní pracovní doby v jedné směně nesmí přesáhnout 12 hodin.
Je možná na maximálně 26 týdnu. Výjimka nastává pokud u zaměstnavatele působí OO, tak si v kolektivní smlouvě mohou sjednat pružnou pracovní dobu až na 52 týdnu.
Pružnou pracovní dobu je možné uplatnit jak při rovnoměrném, tak při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby.
Stanovenou týdenní pracovní dobu musí zaměstnanec naplnit u rovnoměrné rozvržené pracovní doby každý den, u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby v předem stanoveném tzv. vyrovnávacím období, které nesmí být delší než 4 týdny.
Překážky v práci na straně zaměstnance se při pružném rozvržení pracovní doby posuzují jako výkon práce, za který náleží náhrada mzdy jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby.
Pružná pracovní doba se neuplatní:
Při pracovní cestě.
Při nutnosti zabezpečit naléhavý pracovní úkol ve směně, jejích začátek a konec je přesně stanoven.
Brání-li jejímu uplatnění provozní důvody.
V době důležitých osobních překážek v práci, kdy zaměstnanci náleží dávky nemocenského pojištění (dočasná pracovní neschopnost).
V době důležitých překážek v práci, kdy zaměstnanci náleží náhrada mzdy.
KONTO PRACOVNÍ DOBY (§ 86 ZP)
Konto pracovní doby je způsob rozvržení pracovní doby, který smí zavést jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis u zaměstnavatele, u kterého nepůsobí odborová organizace. Není možné u zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 (stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvková organizace, školská PO, rada regionu).
Jde o způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby. Délka směny nesmí být delší než 12 hodin.
Zavedení konta pracovní doby umožňuje zaměstnavateli přidělovat zaměstnancům práci v takovém rozsahu, v jakém to odpovídá jeho potřebě, ale zároveň vyplácí zaměstnanci stálou mzdu bez ohledu na skutečně odpracovanou dobu.
Při uplatnění konta pracovní doby je zaměstnavatel povinen vést účet pracovní doby zaměstnance a účet mzdy zaměstnance.
Na účtu pracovní doby zaměstnance se vykazuje: