Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Stanovená týdenní pracovní doba, popřípadě kratší pracovní doba,
rozvrh pracovní doby na jednotlivé pracovní dny včetně začátku a konce směny a
odpracovaná pracovní doba v jednotlivých pracovních dnech a za týden.
Zaměstnanci přísluší ve vyrovnávacím období bez ohledu na skutečně odpracovanou dobu stálá měsíční mzda. Výše mzdy je stanovena kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem a nesmí činit méně než 80 % průměrného výdělku zaměstnance. Stálá mzda se poskytne zaměstnanci za pracovní dvou rozvrženou zaměstnavatelem v příslušném kalendářním měsíci.
Za vyrovnávací období přísluší zaměstnanci mzda ve výši součtu stálých mezd. Jestliže je po uplynutí vyrovnávacího období souhrn práva na dosaženou mzdu vyšší než součet vyplacených stálých mezd, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vzniklý rozdíl doplatit.
Od 1. 1. 2012 je možné započíst práci přesčas odpracovanou v kontu pracovní doby z předchozího vyrovnávacího období do následujícího vyrovnávacího období, a t v rozsahu nejvýše 120 hodin do pracovní doby – možné jen v kolektivní smlouvě, nikoliv ve vnitřním předpisu. Zaměstnanci přísluší v tomto případě stálá měsíční mzda ve výši 85 % průměrného měsíčního výdělku.
Pokud takový zaměstnanec dostane výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů, náleží mu kromě odstupného až trojnásobek jeho průměrného výdělku (§ 67 odst. 1 písm. a-c).
Je možné sjednat jiné místo výkonu než pracoviště zaměstnavatele (např. home office). Zaměstnanec si zde pracovní dobu rozvrhuje sám, ale opět je to maximálně 40 hodin týdně. Takových zaměstnanců se nedotýká rozvržení pracovní doby, prostoje ani přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
Práce přesčas
PRÁCE PŘESČAS
Je možné ji nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami i na dny pracovního klidu, pokud jsou splněny podmínky stanovené zákonem. Nepřetržitý odpočinek mezi 2 směnami nesmí být zkrácen na méně než 8 hodin.
Práce přesčas může být nařizována vždy buď před začátkem směny nebo po jejím skončení, tedy vždy v době odpočinku.
Prací přesčas je práce konaná zaměstnancem (pozitivní vymezení):
Na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem, to znamená, že zaměstnavatele buď sám zaměstnanci práci přesčas nařídí, anebo proti jejímu výkonu alespoň nic nenamítá.
Nad stanovenou týdenní pracovní dobu, tj. nad rámec pracovní doby, která je u zaměstnavatele stanovena jako „normální“ týdenní pracovní doba.
Mimo rámec rozvrhu pracovních směn.
Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně, neboť je z hlediska fyziologického nežádoucí. Její rozsah je proto omezen, Přesčasová práce je dvojí: nařízená a dohodnutá.