Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Za práci v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a přípatek nejméně 10 % průměrného výdělku.
Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout, že místo náhradního volna bude poskytnut příplatek k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku (100 %).
Přestávky v práci, nepřetržitý odpočinek mezi směnami a v týdnu
PŘESTÁVKA V PRÁCI
Přestávka v práci, je přestávka uvnitř směny, která slouží k oddechu, eventuálně k tomu, aby se zaměstnanec osvěžil a najedl. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 min, mladistvému zaměstnanci po 4,5 hodinách.
Pokud je směna kratší než 6 hodin, nemá zaměstnavatel povinnosti určit přestávku v práci, ale může.
Přestávky lze rozdělit na 2x 15 min (§ 88/2).
Přestávka v práci nemůže být zkrácena pod 30 minut, ale může být naopak libovolně prodloužena nebo jich může zaměstnavatel stanovit několik. Je možné určit jednu přestávku výhradně na jídlo.
Začátek a konec přestávky stanoví zaměstnavatel. Je přitom zakázáno poskytovat tyto přestávky na začátku a konci směny, protože by pak nemohly plnit svou funkci. Jelikož se jedná o rozvržení pracovní doby, musí to zaměstnavatel projednat s OO, pokud u něj působí.
Přestávka se nezapočítává do pracovní doby, a tudíž za ni zaměstnanci nepřísluší plat ani mzda.
Během přestávky je možné opustit pracoviště.
Přestávka v práci není možná u prací, které nemohou být přerušeny, ale i tak musí být zaměstnanci zajištěna pauza na oddech a jídlo i bez přerušení provozu. Jelikož se zde neuplatní režim přestávek v práci, tak může zaměstnavatel stanovit klidně i kratší pauzu, než je 30 minut. Tento typ „přestávek“ se do pracovní doby započítává. U mladistvých je ovšem nutné maximálně po 4,5 hodinách poskytnout přestávku.
BEZPEČNOSTNÍ PŘESTÁVKY (§ 89 ZP)
Uplatňuje se podle zvláštních předpisů (např. řidiči).
Započítávají se do pracovní doby.
Pokud bezpečnostní přestávka připadne na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítává se tato přestávka do pracovní doby.
PŘESTÁVKA KE KOJENÍ (§ 242 ZP)
Přísluší matce, která kojí své dítě, a to nad rámec přestávek v práci.
Na každé dítě do 1 roku přísluší matce 2 půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících 1 půlhodinová přestávka za směnu.
Tyto přestávky se do pracovní doby započítávají a ženě za ně přísluší náhrada mzdy či platu ve výši průměrného výdělku.
NEPŘETRŽITÝ ODPOČINEK MEZI SMĚNAMI (§ 90 ZP)
Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Vztahuje se jen na pracovní poměry, ve kterých se pracovní doba rozvrhuje.
Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku: