Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Stanovení maximální pracovní doby – maximální stanovená délka pracovní doby za týden je 48 hodin včetně práce přesčas.
Stanovení minimální doby odpočinku.
Kogentně upraveno – nelze ani se souhlasem zaměstnance snižovat minimální míru doby odpočinku (ale lze ji prodloužit).
Základní výměra dovolené činí 4 týdny.
Nepřetržitý odpočinek v týdnu činí 35 hodin.
Účelem je ochrana zdraví zaměstnance. Doba odpočinku musí být dostatečně dlouhá, aby v jejím rámci mohlo dojít k reprodukci pracovní síly, ale i k lidskému a sociálnímu rozvoji zaměstnance.
Není vyloučeno, aby zaměstnanec pro jednoho zaměstnavatel konal práci i v době odpočinku, ale jen v přiměřeném rozsahu a za splnění podmínek stanovených zákonem.
Zaměstnavatel není povinen zkoumat, zda zaměstnanec dodržuje odpočinek nebo zda koná práci pro jiného zaměstnavatele. Výjimka je u mladistvých pod 18 let, kteří nesmí dohromady za týden odpracovat u všech zaměstnavatelů více než 40 hodin a jedna směna denně nesmí být delší než 8 hodin.
Doby odpočinku mohou být:
Uvnitř pracovní doby, kdy znamenají přerušení výkonu práce.
Bezprostředně navazují na výkon práce.
Bezprostředně předcházejí výkonu práce.
Druhy:
Přestávky na jídlo a oddech.
Nepřetržitý odpočinek mezi směnami.
Dny pracovního klidu.
Svátky.
Dovolená.
DNY PRACOVNÍHO KLIDU
Pracovněprávní předpisy neupravují zvlášť práci v neděli. Upravují však práci ve dnech pracovního klidu, což jsou svátky a ty dny v týdnu, na které připadá zaměstnanci nepřetržitý odpočinek v týdnu.
Práce ve dnech pracovního klidu je svým způsobem nežádoucí. V těchto dnech by měl mít zaměstnanec volnou dispozici se svým časem. Zaměstnavatel proto může nařídit práci v těchto dnech jen výjimečně. Zaměstnavatel nemůže v těchto dnech po zaměstnanci požadovat práci a nesmí mu ji nařizovat.
V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech (tato výjimka je dána nemožností zaměstnavatele ovlivnit svátky):
Naléhavé opravné práce.
Nakládací a vykládací práce.
Inventurní a závěrkové práce.
Práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu.
Při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.
Práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva.
Práce v dopravě.
Krmení a ošetřování zvířat.
Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
Odměna:
Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada, pokud mu mzda ušla v důsledku svátku.