Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Za nevyčerpanou dovolenou je dosavadní zaměstnavatel povinen poskytnout náhradu mzdy či platu.
Hromadné čerpání dovolené (celozávodní dovolená) – zaměstnavatel může po dohodě s OO určit hromadné čerpání dovolené. Lze nařídit jen z provozních důvodů a může činit maximálně 2 týdny (u uměleckých souborů až 4 týdny) § 220 ZP.
KRÁCENÍ DOVOLENÉ
Krácení dovolené má zaměstnavatel plně ve své kompetenci a nemusí ji využít, pokud nechce.
Za každý 1 den neomluvené nepřítomnosti je možnost zkrátit dovolenou o 1-3 dny. O tom, jestli se jedná o neomluvené zmeškání, rozhodne zaměstnavatel s OO, pokud u něj působí.
Krácení dovolené se projevuje jak u zaměstnance, který svou dovolenou vyčerpal (musí vrátit náhradu mzdy či platu za určitou část dovolené – výjimka u vyčerpání před rodičovskou či mateřskou dovolenou – § 217 odst. 5), tak i u zaměstnance, který ji ještě nečerpal (ztrácí právo čerpat příslušnou část dovolené v budoucnu).
Dovolená se krátí:
a) Pro překážky v práci na straně zaměstnance.
b) Pro neomluvená zmeškání pracovní doby.
c) Pro výkon trestu odnětí svobody nebo vazby.
Je možné krátit dovolenou jen v kalendářním roce, ve kterém vznikl důvod pro její krácení.
Pro důvody a) až c) lze krátit dovolenou za kalendářní rok, nebo jeho část, a pouze pro důvody b) lze krátit dovolenou za odpracované dny a dodatkovou dovolenou.
Dovolená je krácená i z důvodu překážek, které nejsou považovány za výkon práce – osobní překážky v práci na straně zaměstnance, doba mateřské či rodičovské dovolené, doba dočasné pracovní neschopnosti, která nevznikla kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání. Dovolená se krátí za prvních 100 takhle zmeškaných pracovních dnů o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných dnů o další 1/12.
Pokud zaměstnanec zmešká pracovní dobu z důvodu výkonu trestu, může zaměstnavatel dovolenou zkrátit o 1/12 za každých 21 takových dní.
Dovolená může být zkrácena maximálně na 2 týdny zásada, že dovolená slouží k nutnému odpočinku a regeneraci! Dovolenou v celém rozsahu je možné zkrátit pouze z důvodu vazby či výkonu trestu odnětí svobody.
Funkce odměny za práci
§ 109 a násl. ZP
Odměňování je systém přímých a nepřímých finančních a nefinančních odměn za odvedenou práci. Poskytují se na základě ohodnocení práce.
Přímými finančními odměnami jsou plat a mzda. Nepřímými finančními odměnami jsou potom zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování či dovolenou, podnikové půjčky, mobilní telefon atd.). Mezi nefinanční odměny patří pochvala, stáž, studijní dovolená, kladná publicita ve firmě, pozvání na oběd atd.
Pracovněprávní vztahy jsou zásadně úplatné, to znamená, že za vykonanou práci zaměstnanci náleží peněžitá odměna.
Normální mzda – člověk by měl být placen tak, jak je v daném území obvyklé (spravedlivá k ostatním zaměstnancům) a zároveň musí být dodržena minimální mzda.
Odměňování je motivační nástroj v rukách zaměstnavatele, kterým motivuje zaměstnance k výkonu práce.