Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Poměrná část dovolené se uplatní v případě, kdy zaměstnancův pracovní poměr netrval celý rok.
Dovolená činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce. Ovšem zaměstnanci zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 (stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvková organizace a školská právnická osoba zřízena podle školského zákona) mají nárok na 5 týdnů dovolené. Pedagogové a akademičtí pracovníci vysokých škol mají nárok na 8 týdnů dovolené. U zaměstnanců, kteří nemají zaměstnavatele uvedené v § 109 odst. 2 lze dovolenou libovolně prodloužit. Dovolenou je možné prodloužit v kolektivní smlouvě, vnitřním předpisu či dohodou se zaměstnancem.
Pro účely dovolené se za odpracované dny považují i tyto:
Doba překážek v práci.
Doba čerpání dovolené.
Doba náhradního volna za práci ve svátek nebo přesčas.
Doba čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené.
Doba pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Dovolená za odpracované dny (§ 214):
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce (maximálně 2/12).
Může se krátit pouze pro neomluvenou zmeškanou směnu.
Dodatková dovolená (§ 215):
Zaměstnanci, který pracuje u téhož zaměstnavatele po celý kalendářní rok pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, a zaměstnanci, který po celý kalendářní rok koná práce zvlášť obtížné, přísluší dodatková dovolená v délce 1 týdne. Pracuje-li zaměstnanec za podmínek uvedených ve větě první jen část kalendářního roku, přísluší mu za každých 21 takto odpracovaných dnů jedna dvanáctina dodatkové dovolené. Dodatková dovolená z důvodu výkonu prací zvlášť obtížných přísluší zaměstnanci při splnění stanovených podmínek, i když má právo na dodatkovou dovolenou z důvodu výkonu prací pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol.
Čerpá se přednostně a není možné místo jejího čerpání poskytovat náhradu mzdy či platu.
PODMÍNKY VZNIKU DOVOLENÉ
Nástup dovolené určuje zaměstnavatel. Mel by tak učinit podle rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat vcelku (anebo ve dvou částech) a do konce kalendářního roku.
Poskytuje-li se dovolená ve více částech, musí alespoň jedna část činit 2 týdny vcelku.
Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dní předem.
Zaměstnavatel může určit čerpání dovolené i na dobu, kdy zaměstnanec ještě nesplnil podmínky pro vznik nároku na dovolenou. Je to možné tehdy, jsou-li předpoklady, že zaměstnanec tyto podmínky do konce kalendářního roku splní (odpracování alespoň 60 dnů).
Pokud by zaměstnanec dovolenou vyčerpal a nesplnil podmínky vzniku, musel by vrátit náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou.
Dovolená, tzv. placené volno – zaměstnanec má po dobu dovolené nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.