Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Za škodu na věcech, které zaměstnanci obvykle do práce nosí odpovídá zaměstnavatel bez omezení (celá škoda).
Za věci, které obvykle do práce nenosí (větší částky peněz, klenoty) a které zaměstnavatel nepřevzal do úschovy, odpovídá zaměstnavatel jen do výše 10.000 Kč. Jestliže ovšem zjistí, že škodu na těchto věcech způsobil jiný zaměstnanec zaměstnavatele, hradí se škoda bez omezení.
Zaměstnavatel může peníze klenoty a jiné cennosti od zaměstnance převzít do zvláštní úschovy. V takovém případě hradí vzniklou škodu bez omezení.
Zaměstnavatel nemá povinnost zajistit bezpečnou úschovu osobního automobilu, kterým jezdí zaměstnanec do práce, a proto se osobní prostředek nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání a zpět. Pokud na něm vznikne škoda, zaměstnavatel za ni neodpovídá, pokud automobil nepřevzal do zvláštní úschovy (u jízdního kola je dilema, jestli se jedná o dopravní prostředek, za který zaměstnavatel nemá odpovědnost, nebo jestli je to věc, kterou si zaměstnanci běžně berou s sebou do práce NS říká, že jízdní kolo je považováno za běžně nošenou věc do práce, takže v případě ztráty je zaměstnavatel povinen škodu nahradit).
Zaměstnanec by měl zaměstnavatele uvědomit o poškození nebo ztrátě věci co nejdříve, nejlépe ihned. Právo na náhradu škody zanikne, jestliže o ní zaměstnanec zaměstnavatele neuvědomí do 15 dnů ode dne, kdy se o škodě dozvěděl. Zaměstnavatel má povinnost o celé události sepsat záznam a nechat případně potvrdit i svědky (PROMLČENÍ – objektivní lhůta jsou 3 roky).
Zaměstnanec musí prokázat zaměstnavateli, že mu škoda vznikla.
Pracovní úrazy a nemoci z povolání
Liberace (§ 270)
Může se zcela zprostit odpovědnosti (§ 270/1) – jediná příčina:
Zaměstnanec byl ve stavu opilosti.
Zaměstnanec porušil svým zaviněním právní předpisy.
Částečná – (§ 270/2) – jedna z příčin:
Opilost.
Zaměstnanec porušil svým zaviněním právní předpisy.
Zaměstnanec si počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování tak, že je zřejmé, že ačkoliv neporušil právní nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jednal lehkomyslně, přestože si musel vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví. Za lehkomyslné jednání není možné považovat běžnou neopatrnost a jednání vyplývající z rizika práce.
Nelze se liberovat vůbec (§ 271):
Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz při odvrácení škody hrozící zaměstnavateli nebo nebezpečí přímo hrozící životu nebo zdraví, pokud zaměstnanec tento stav úmyslně nevyvolal.
PRACOVNÍ ÚRAZ
Lze vyčíslit materiálně v penězích.
Poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, ke kterým došlo nezávisle na vůli zaměstnance krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (§ 273 a 274).