Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (209.99 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. uvedená ustanovení použijí bez ohledu na zemi, v níž došlo k uzavření smlouvy a bez ohledu na právo, které je jinak pro smlouvu rozhodné

  2. nelze od ustanovení odchýlit

  • jednostranné úkony – myšleno ve vztahu ke smlouvě (např. odstoupení, výpověď, uznání dluhu, jakékoliv oznámení, atd.)

  • jsou formálně platné, pokud jsou platné podle lex causae, podle práva místa, kde úkon učiněn nebo podle práva obvyklého bydliště osoby, která úkon provedla

12. Věcný statut

  • Pojem věcného statutu

  • Kolizní úprava – prameny

  • Základní hraniční určovatel, demonstrace tzv. mobilního konfliktu

  • Výjimky ze základního pravidla

  • Prolomení věcného statutu statutem obligačním

Pojem věcného statutu

  1. Věcný statut je právní řád, kterým si řídí věcná práva k věcem, jak movitým tak i nemovitým. Věcná práva se zařazují mezi práva absolutní a působí erga omnes (tedy vůči všem), tzn., že třetí osoby jsou povinny zdržet se zásahu do výkonu oprávnění vyplývajících z věcných práv k určité věci. Střediskem právních vztahů vznikajících z věcných práv je tedy věc, která je předmětem věcného práva.

Kolizní úprava – prameny

  1. Mezinárodní úpravu najdeme ve dvoustranných smlouvách o právní pomoci, nebo v některých mnohostranných smlouvách v oblasti letectví a kosmické úpravy.

  2. Pro úpravu věcných práv není žádná evropská úprava.

  3. Řídíme se tedy tuzemskými předpisy, a to ZMPS. Základ úpravy najdeme v § 69-73, ale dále navazuje v § 112 odst. 5 písm. c), § 114 odst. 1 písm. b), § 115 odst. 5 písm. c) ZMPS) a § 116 odst. 3 písm. b).

Základní hraniční určovatel, tzv. mobilní konflikt

  1. Základním hraničním určovatel je lex rei sitae (právo polohy věci), tato skutečnost je pro každého účastníka snadno zjistitelná. Místo polohy věci se u nemovitých věcí užívá po staletí, nyní se užívá i pro movité věci, vzniklo výsledkem historického vývoje.

  2. Nový ZMPS používá tento HU pro obě možnosti, pokud není v zákoně nebo v jiných právních předpisech stanoveno jinak (§ 69 ZMPS).

  3. Tento HU se užívá i v zahraničních právních úpravách. Považuje se za nejspravedlivější, neboť mezi právem, které se pro věc použije a samotnou věcí je nejužší spojení.

  4. Podle rei sitae se určuje, která věcná práva mohou existovat, jaký je jejich obsah, účinky, jak je lze vykonávat, jak vznikají a zanikají.

  5. Místo polohy věci jako HU pro věcná práva k movitým věcem je proměnlivou skutečností, neboť může docházet ke změnám polohy movitých věcí jejich přemístěním z jednoho státu do jiného. Tím dochází i ke změně práva, jímž se věcná práva k těmto věcem řídí. Tato změna se označuje jako změna statutu. Problém nastává při rozhodování o otázce vzniku nebo zániku věcného práva k movité věci. Vzniká otázka, práva místa, které polohy, dřívější či pozdější, se má použít. Vzniká tak mobilní konflikt.

  6. Mobilní konflikt může vzniknout v prostoru a v čase. Pokud se bude jednat o situaci dokonanou, tzn. dojde ke všem požadovaným úkonům na území jednoho státu a poté se věc přesune, tak právo vzniklo ještě v době, kdy věc byla v dřívějším místě, a tudíž to ostatní státy respektují a vzniká právní jistota. Pokud by se však jednalo o situaci nedokonanou, tzn. nedojde ke všem požadovaným úkonům na území jednoho státu a věc se přesune, tak se situace bude řešit ad hoc, není výslovně upravena v zákoně.

  7. V českém právu se pro úpravu otázky vzniku a zániku věcných práv k movitým věcem uplatní § 70 ZMPS: „vznik a zánik věcných práv k hmotným věcem movitým se řídí právním řádem místa, kde věc byla v době, kdy nastala skutečnost, která zakládá vznik nebo zánik tohoto práva.“ HU je zde stabilizován k určitému časovému okamžiku, aby nevznikly pochybnosti, která poloha věci (dřívější, pozdější) je rozhodná. Jestliže v době, kdy věc byla na území určitého státu, se ukončil skutkový stav, který podle právního řádu tohoto státu vede k vzniku (zániku) věcného práva, uzná se vznik (zánik) věcného práva i v dalším státě, do něhož se věc přemístí.

Témata, do kterých materiál patří