vývojová psychologie - zkouška
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Propaguje, že porod není nemoc, a tudíž profesionální péče nesmí zacházet s rodící ženou a jejím partnerem jako s pacienty, nýbrž jako s inteligentními dospělými, jejichž právem je rozhodnutí spojené s narozením jejich dětí.
Novorozenecké období. Vývoj motoriky.
Novorozenecké období nastupuje po porodu a trvá 6 týdnů. Toto období označujeme jako období adaptace na nové prostředí. Novorozenec se musí v krátkém časovém úseku přizpůsobit novým vnitřním a vnějším podmínkám.
Hmotnost novorozence se pohybuje v rozmezí 3000 – 4000g a délka 48-52 cm.
Vývoj vysoce diferenciovaných orgánů (játra, ledviny, nadledvinky a vývoj CNS) není po porodu ukončen. Nejpomaleji a nejdéle se vyvýjí systém vyšší nervové činnosti.
Potřeba spánku novorozence je veliká, 20-22 hodin denně. Krátké úseky bdění bývají vyplňovány uspokojováním biologických potřeb či vnější stimulací.
Dítě je při narození vybaveno řadou reakcí, které mu mají usnadnit adaptaci a přežití. Jsou to vrozené, nepodmíněné reflexy:
Potravové reflexy (plazivý, hledací, uchopovací, sací, polykací)- umožnují dítěti přiblížení k potravě, vyhledat ji
Orgánové reflexy (reflex vypouštění moči a vytlačování stolice)- výchovou umožňujeme později dítěti vědomé zadržování a vyprazdňování moči, totéž s defekačním aktem
Obranné reflexy- reakce na podněty, jež jsou organismu nepříjemné či poškozují organismus dítěte.
Moroův reflex (objímací)
Vývoj motoriky
Vývoj motoriky postupuje od hlavy ke kostrči, od osy k periferii.
Nejprve se rozvíjí pohyby úst a očí.
Později motorika končetin postupuje od ramene k lokti, k zápěstí, posléze k drobným pohybům prstů.
První pohyby jsou u novorozence pomalé, celkové, komplexní, vyznačují se nezaměřeností a nahodilostí.
Motorika v novorozeneckém období má reflexní základ, daný nezralostí CNS. U novorozence ležícího naznak je možné zaregistrovat tonicko-šíjový reflex, kdy při otáčení hlavy dochází k extenzi horní končetiny na té straně, na kterou byla obrácena hlava a k flexi druhé horní končetiny.
Pokud vložíme novorozenci do dlaně prst, vyvoláme uchopovací reflex (Robinsonův). Podobná reakce se dostaví i u dolních končetin.
Postavením novorozence na chodidlo s podpěrou v podpaží, lze vyvolat reflex chůze (chůzový automatismus).
Novorozenecké období. Vývoj poznávacích procesů, emocionální a sociální vývoj.
Vývoj poznávacích procesů
dítě, narozené v řádném termínu, přichází na svět se všemi dobře fungujícími smyslovými systémy
Zrakové vnímání
projevuje se chabější zrakovou ostrostí a schopnost zaostřovat je omezená. Novorozenec nejlépe zrakové vnímá podněty ze vzdálenosti 25-30 cm. Novorozence přitahují oblasti s vysokým světelným, barevným kontrastem. Podněty v podobě hraček jsou proto navrhovány tak, aby na nich bylo co nejvíce barevných kontrastů s použitím černé, bílé a čistých základních barev.
Dominantní ve zrakové preferenci je lidský obličej. Lidský obličej má totiž mnoho vlastností, které mají děti rády:
Zakřivené linie
Velký kontrast
Zajímavé okraje
Pohyb
Složitost