POLITOLOGIE
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
11.3 Charakteristika základních politických kultur
Americký sociolog a politolog Gabriel Almond rozpracoval charakteristiku základních politických kultur a jejich projevů.
Gabriel Abraham Almond (1911 - 2002)
Americký politolog, proslulý v oblasti srovnávací politologie. Věnoval se sledování souvislostí kultury a politického chování.
11.3.1 Předindustriální politická kultura
Předindustriální politická kultura je typická tím, že politické zájmy v ní vystupují ve skryté formě jako požadavky náboženské nebo národní. Politické zájmy jsou obyčejně prosazovány válkami nebo násilnými formami. Politické spolky jsou nestabilní a trpí především nedokonalým předáváním informací.
11.3.2 Totalitární politická kultura
Totalitární politická kultura se vyznačuje kombinací apatie a konformismu. Občané jsou nuceni masově se účastnit různých pseudopolitických akcí. Nekladou odpor, neboť jsou přesvědčeni o tom, že aktivní vystoupení jim přinese jen pronásledování a osobní nebezpečí. Konformita ovšem může být míněna zcela upřímně.
11.3.2.1 Politologové zabývající se totalitární politickou kulturou
Carl Schmitt [šmit] (1888 - 1985)
Německý teoretik státního práva a politický filozof. Kritik liberalismu a stoupenec doktríny nacismu. Na příkladu Výmarské republiky ukázal nedostatky parlamentarismu. Z díla: Diktatura, Politická teologie, Politická romantika, Parlamentarismus.
Raymond Claude Ferdinand Aron (1905 - 1983)
Francouzský sociolog, politolog a filozof. Kritik komunismu, fašismu a hnutí spojených s totalitou. Z díla: Fašismus a komunismus, Esej o svobodách, Opium intelektuálů.
11.3.3 Anglo-americká politická kultura
Anglo-americká politická kultura je kombinací sekularizace a homogenity. Hlavním způsobem řešení konfliktů je kompromis. Politika je chápána jako hra, jejíž pravidla uznávají všichni zúčastnění. Případná prohra neohrožuje občanské postavení a není chápána jako definitivní konec. Homogenita této formy politické kultury se projevuje ve společných cílech, kterými je maximální svoboda jednotlivce a ekonomická prosperita.
11.3.3.1 Politologové zabývající se anglo-americkou pol. kulturou
Robert Alan Dahl [dál] (1915)
Americký politolog. Zabýval se problémem demokracie, politické participace a opozice. Současnou demokracii vidí jako polyarchii, tzn. rozptýlenou moc nekoncentrovanou v rukou elit.
Z díla: Demokracie a její kritici.
11.3.4 Kontinentálně evropská politická kultura
Kontinentálně evropská politická kultura v sobě obsahuje prvky předindustriálních subkultur společně s industriálními. Občané mají sklony angažovat se mimoparlamentních akcích (stávky, demonstrace). Cílem politiků není kompromis, ale transformace politického systému. Často se objevuje i snaha chtít měnit pravidla politické hry ve svůj prospěch.
11.3.4.1 Politologové zabývající se kont. evropskou pol. kulturou