Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nezaměstnanost - Seminární práce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (947.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Po dohodě se zaměstnanci (spolupracovníky) snížil Baťa od 1. 9. 1922 ceny obuvi o 50% a mzdy o 40%. Současně svým zaměstnancům zaručil vedle práce také prodej potravin, oděvů a ostatních nejnutnějších potřeb za polovinu běžných cen.

Je zřejmé, že Baťa ve chvíli svého rozhodnutí nevěděl, kde získá ve výrobě 50% úspory, protože snížení mezd uspořilo jen 12 až 14% nákladů. Bylo mu patrně zřejmé, že velká krize se nedá řešit drobnými úpravami a že problémy musíme zvládnout, i když jsme je nezavinili. Hájil názor, že v hospodářství nejde o to, poměrům rozumět, ale o to, vyřešit problémy.

Zdá se, že Baťova odvážná a originální terapie byla účinná. Obyvatelstvo využilo mimořádně vysoké slevy, vzrostla poptávka po obuvi, sklady se vyprázdnily a firma mohla začít vyrábět. Krize byla zažehnána a podnik získal nový impuls k dalšímu rozvoji.

Baťa byl ovšem za své riskantní rozhodnutí postižen nemalými ztrátami (boty byly prodávány hluboko pod výrobní cenou) a stal se terčem kritiky ostatních podnikatelů. Tato jeho zdánlivě nelogická a nákladná rozhodnutí však přispěla k zajištění plynulé výroby, ke sjednocení spolupracovníků a stala se počátkem zvyšování produkce. Ztráta se firmě změnila v zisk. I pře kritiku části podnikatelů, určitých kruhů veřejnosti, a zejména levicových dogmatiků o vykořisťovatelský metodách firmy zavádí Baťa jako jediný podnikatel ve své firmě rozsáhlou demokratizaci.

Poněkud jiné bylo ovšem Baťovo řešení v případě Velké hospodářské krize vyvolané krachem na burze v New Yorku v roce 1929. Tehdy většina zemí zavedla zvýšená cla na dovoz obuvi. Firma Baťa na to reagovala zakládáním sesterských společností v zahraničí včetně sítě maloobchodních prodejen. V roce 1931 byly Baťovy závody přeměněny na akciovou společnost a kapitál firmy se začal přelévat i do zahraničí. Například koncem roku 1932 bylo otevřeno 666 prodejen ve 37 zemích.

Také hospodářské problémy 30. let firma Baťa přečkala snadněji než jiné podniky. I po Baťově smrti se v jeho firmě rozvíjel ojedinělý sociální program pro boj s nezaměstnaností.

Závěr

Všechny připomenuté příčiny vývoje nezaměstnanosti v ČSR měly za následek, že nezaměstnanost v pohraničních územích nebyla zanedbatelným jevem ani v roce 1937, který přinesl československé ekonomice překonání konjunkturní špičky z roku 1929 (a zároveň naznačil nové krizové zakolísání). V létě toho roku sice nezaměstnanost poklesla až na 230 692 neumístěných žadatelů o práci, ale v následující zimě se opět vyšplhala (leden 1938) na 519 002 neumístěných. Až léto přineslo opět vlnu poklesu, která šla pod pokles předcházející. V červenci 1938 se dostala nezaměstnanost na číslo 184 118.

Převratné události dalších měsíců měly za následek nejen mimořádné poměry v zaměstnanosti, ale i v údajích o ní. Odhady předpokládaly jistý nárůst, avšak čísla, jež by bylo možné považovat za spolehlivá, nejsou k dispozici. Tím víc se to týká nezaměstnanosti v pohraničních území, resp. od října 1938 na území Reichsgau Sudetenland. Údaje, jež pocházejí z říšskoněmeckých zdrojů, měly propagandistický charakter, a i ten, který přijal po kritice J. Bartoš (ke konci listopadu 1938 196 000 nezaměstnaných), nebudí vzhledem k jiným číslům důvěru; zcela jistě muselo být skutečné číslo podstatně nižší, nebo musela být čísla o počtech nezaměstnaných na území druhé republiky podstatně vyšší. Stačí snad zjištění, že velká, hromadná nezaměstnanost nebyla ze života Němců, žijících v létě 1938 v pohraničních oblastech českých zemí, stále ještě vymazána.

Témata, do kterých materiál patří