Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Veřejná správa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (148.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

F u n k c e veřejné správy jsou vyjádřením požadavků a potřeb jejího fungování, jsou projevem jejího poslání, projevem veřejné správy v akci.

Veřejná správa plní v obecném smyslu především dvě základní funkce:

- funkci organizující, neboli regulativní,

- funkci mocenské ochrany, neboli ochrannou.

Podstatou o r g a n i z u j í c í funkce veřejné správy je komplexní postižení procesů spočívajících v uspořádání

subjektů a adresátů působení veřejné správy a vztahů mezi nimi, tato funkce veřejné správy může být realizována a zabezpečována tím efektivněji, čím více bude docházet ke shodě cílů veřejné správy a zájmů a představ adresátů správního působení, to souvisí s podílem a aktivním spolupůsobením spravovaných subjektů při dosahování cílů veřejné správy. Podstatou funkce m o c e n s k é o c h r a n y je poskytování této ochrany ze strany orgánů veřejné správy s cílem zajištění bezporuchového chodu veřejné správy,jakož i zjednání nápravy tam, kde došlo k porušení právních povinností, tato funkce je však limitována prostředky,jež má veřejná správa k plnění svých úkolů k dispozici. Proto v případech přesahujících možnosti samotné veřejné správy tuto ochranu potom zajišťují jiné k tomu povolané orgány, je nutné zdůraznit, že nejde jen o ochranu následnou nápravou, nýbrž, a to stále více nabývá na významu, především o preventivní pozitivní vliv tohoto působení. Kcharakteristice organizující funkce a funkce mocenské ochrany je třeba ještě dodat, že tyto dvě tzv. základní funkce veřejné správy se v procesu reálného fungování veřejnosprávního působení vzájemně doplňují a prolínají. Jejich vzájemný vztah je konkretním odrazem věcné orientace toho kterého úseku veřejné správy.

M e t o d y působení veřejné správy představují způsoby působení, jimiž se realizují úkoly, zprostředkované funkcemi veřejné správy. Člení se na:

- obecné metody působení

- konkretní metody působení,

K obecným metodám působení veřejné správy jsou obvykle řazeny metody

- přesvědčování

- donucování

- řízení

- regulace apod.,

Souvisí bezprostředně s administrativně právní metodou regulace společenských vztahů ve veřejné správě, představují výraz pravomoci a působnosti správních orgánů.

Konkretní metody působení veřejné správy jsou představovány nejrozmanitějšími specificky vyjádřenými způsoby působení subjektů veřejné správy. K nejvýznamnějším patří

- administrativní metody

- ekonomické metody

- organizační metody

- administrativní metody

Administrativní metody jsou konkretními způsoby působení orgánů veřejné správy na příslušné adresáty vyjádřením administrativní podstaty veřejné správy, metodami přímého působení na spravované subjekty.

Ekonomické metody představují takové prostředky působení, jako jsou nejrůznější ekonomická opatření, kterými lze řešit úkolyveřejné správy v souladu s pravidly a principy ekonomické regulace. Jde o takové metody působení, které nesměřují přímo k dosažení stanovených cílů, ale kterými se vytváří možnost volby ekonomicky nejvýhodnějších konkretních cest a prostředků za jejichž použití lze daných cílů dosáhnou.

Témata, do kterých materiál patří