Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zákoník byl stavěn poměrně protidělnicky. Zaměstnavatel měl toliko povinnost platit mzdu, mohl je navíc kdykoli propustit. Zaměstnanec byl povinen k „věrnosti, úctě a poslušnosti“ vůči zaměstnavateli. V případě nezákonného ukončení pracovního poměru mohl dokonce být potrestán.

Horní řád byl vydán r. 1854 a odstranil tradice feudálního horního práva.

OBNOVENÍ ÚSTAVNOSTI V LETECH 1860 – 1861 (I S OHLEDEM NA POMĚRY NA SLOVENSKU)

Krize Bachova neoabsolutismu vyvrcholila v roce 1859. Rakouská armáda byla poražena francouzsko-sardinskými vojsky u Magenty a Solferina, státní pokladna navíc vyschla, tudíž byl František Josef I. nucen 21. 8. 1859 Bacha odvolat.

Císař pak k projednání zejména finanční situace svolal říšskou radu, nyní doplněnou o nové členy – „rozmnožená říšská rada“. Výsledkem jednání v této radě byl mj. manifest „K mým národům“ z 20. řijna 1860, ve kterém se připomíná, proč byla předcházející doba absolutismu nezbytná. Zároveň bylo přislíbeno vydání dokumentu, který by obsahoval základní ustanovení o organizace státu. Tím se stal tzv. Říjnový diplom, jehož autorem byl Antal Szécsen. (jeho základní popis z maďarské Wiki máte zde: Temerini gróf Szécsen Antal (Buda, 1819. október 17. – Aussee, Ausztria, 1896. augusztus 23.): konzervatív politikus, tárca nélküli miniszter, történész, az MTA tagja, a Magyar Történelmi Társulat elnöke.)

ŘÍJNOVÝ DIPLOM

Říjnový diplom představoval jakýsi program, podle kterého měl být obnoven ústavní život v Rakousku. Císař se v něm zříkal absolutismu (např. bod I: „Právo zákony dávati, je měniti a rušiti bude vykonáváno od Nás a od Našich nástupcův jediné společně se sněmy zemskými řádně shromážděnými, a vedle případnosti s radou říšskou, do kteréž budou sněmové posílati jistý počet údův, kterýž My ustanovíme“). Garantoval taktéž zvláštní práva Uher („vyřizovány budou … v královstvích a zemích ke koruně uherské příslušející dle předešlého jejich řízení“). mj. obnovení původního uherského práva.

judexkuriální konference – zabezpečovala kontinuitu uherského právního řádu tím, že stanovila, co z uherského, a co z rakouského práva bude pro futuro platit. Výsledkem byl dokument – Dočasná právní pravidla. Ten stanovoval, že téměř bezvýhradně platí staré uherské právo, z rakouského byl přijat např. horní řád.

V prosinci 1860 se stal ministerským předsedou baron Schmerling, který předložil program obnovy konstitucionalismu. Tak byla 26. 2. 1861 vyhlášena Schmerlingova (únorová) ústava.

SCHMERLINGOVA ÚSTAVA

Tuto ústavu tvořila trojice patentů 20-22/1861 ř. z. Patenty, resp. jejich přílohy, zřizovaly parlament (Říšskou radu), který se skládal ze dvou komor – Poslanecké sněmovny a Panské sněmovny. Poslanecká sněmovna byla volena nepřímo prostřednictvím zemských sněmů, členové Panské sněmovny byli jmenováni, či se místo v ní dědilo. K přijetí zákona bylo třeba souhlasného usnesení obou sněmoven, které následně potvrzoval císař.

Témata, do kterých materiál patří