Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

První díl Všeobecného občanského zákoníku byl pod číslem 591/1786 J. G. S (Justizgesetzsammlung – viz výše) vydán až za vlády Josefa II. Byl založen na přirozenoprávní koncepci, zahrnuty do něj byly i předpisy vydané od r. 1781 – zrušení nevolnictví, toleranční patent či manželský patent. Situace, které jím nebyly upraveny, se nadále řídily OZZ a Koldínovými Právy městskými království českého. Po Josefově smrti pokračovala v práci nová komise v čele s Karlem Martinim, který byl později nahrazen Franzem von Zeillerem. V roce 1796 byl ke schválení předložen kompletní text. „Na zkoušku“ byl nejprve vyhlášen (stejně jako trestní zákoník z roku 1803) v Západní Haliči. A vzhledem k tomu, že byl patentem č. 946/1811 J. G. S. vyhlášen, se asi osvědčil…

ABGB

„Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch für die gesammten deutschen Erbländer der österreichischen Monarchie“

Hned na úvod je třeba říci, že ABGB neplatilo v Uhrách (tudíž ani na ... ne, nebudu jim připomínat jejich minulost), kde stále platilo feudální obyčejové právo.

Zákoník byl (v rakouském kontextu pořád je) ovlivněn přirozenoprávními zásadami (§7 – analogia iuris dle „přirozených zásad právních“; § 16 přiznával občanům „vrozená a rozumem poznatelná práva“). Vychází taktéž z recipovaného římského práva, v oblasti manželské byl ovlivněn kanonickým právem.

SYSTEMATIKA ABGB

Celé ABGB se skládalo z 1502 paragrafů rozdělených do úvodní části a tří dílů.

1. Úvodní ustanovení (§1 – 14) – předmět úpravy, vymezení působnosti, poměr k jiným předpisům 2. Práva osob (§ 15 – 284) – právo manželské, vztahy mezi rodiči a dětmi, opatrovnictví, poručenství 3. Práva věcná (§ 284 – 1341) a. první oddíl i. rozdělení věcí ii. držba iii. vlastnictví iv. dědické právo b. druhý oddíl i. závazkové právo 4. Společná práva osobní a věcná (§ 1342 – 1502)

RODINNÉ A MANŽELSKÉ PRÁVO

§ 44 – „Rodinné vztahy jsou založeny manželskou smlouvou. V manželské smlouvě prohlašují v duchu zákona dvě osoby rozdílného pohlaví vůli žít v nerozlučném soužití, plodit a vychovávat děti, a navzájem si vypomáhat“

Dle ABGB mohl manželství uzavřít každý, kdo k tomu byl způsobilý (§ 47 – „Manželství může uzavřít každý, komu v tom nebrání žádná zákonná překážka.“) Institut překážek byl hojně rozpracován v následujících paragrafech, řadily se mezi ně např. duševní porucha, věk, příbuzenství, existující manželství, ale také rozdíl v náboženství (§ 64 – „Manželské smlouvy mezi křesťany a osobami, které se ke křesťanství nehlásí, nemohou být platně

uzavřeny.“) Do roku 1867 by taktéž vyžadován souhlas orgánu veřejné zprávy – předmětem zkoumání bylo, je-li manžel schopen případně uživit svou rodinu.

Dle § 91 byl muž hlavou rodiny. Žena ho měla následovat v jeho rozhodnutích a plnit jeho nařízení. Moci otcovské byli podřízeny taktéž potomci, otec je taktéž zastupoval v právních vztazích.

Témata, do kterých materiál patří