Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Druhá instance byla tvořena apelačními soudy v Praze a Brně, které rozhodovaly o všech odvoláních proti rozhodnutím prvoinstančních soudů.

Nejvyšší soudní instancí pak byl Nejvyšší soudní úřad ve Vídni.

DRUHÁ SOUDNÍ REFORMA – 1787

V rámci druhé soudní reformy dochází k oddělování civilních a trestních soudů a přenesení trestněprávní agendy „na soudy, které budou vybaveny postačitelným počtem zkoušených řádně placených mužů.“ Prvoinstanční pravomoc byla dána kriminálním soudům, které měly zpravidla sídlo v krajském městě. Jako apelační soudy pak působily vrchní kriminální soudy.

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA ABSOLUTISTICKÉHO PRÁVA - PRAMENY PRÁVA, SYSTÉM PRÁVA,PUBLIKACE PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ

V nově formované západní části monarchie se lze setkat s několika charakteristickými rysy práva. Středověké obyčeje začínají být nahrazovány psaným právem a za své vzal v důsledku unifikace také právní partikularismus. Nové právní předpisy již upravily jednotlivá právní odvětví jednotně pro celé obyvatelstvo bez ohledu na příslušnost k různým společenským vrstvám.

Forma práva se mění s vydáním Obnoveného zřízení zemského, ve kterém byl obsažen zákaz používaní starších soudních nálezů a obyčejů. Zákonodárná pravomoc sněmu je omezena na minimum a je svěřena panovníkovi jako jedinému tvůrci zákonů. Neexistuje žádná právní úprava, která by předem nebyla schválena panovníkem. Převahu mají patenty, reskripty, mandáty, artikuly, řády a instituce, tj. projevy panovnické vůle.

Objevují se tendence k unifikaci práva, které odpovídají centralistickým snahám Vídně, snaze omezit moc stavů jednotlivých zemí a podrobit země vůli panovníka. V tereziánské době vítězí snaha o unifikaci česko-rakouského práva. Uhry a uherské právo zůstávají mimo unifikační snahy (vyjma doby Bachova absolutismu). Od druhé poloviny 18. století se jako výraz unifikačních tendencí vytváří česko-rakouské zákoníky a do té doby platné české právo se rozptyluje ve společné právo česko-rakouské.

Základním předpisem platícím v zemích Koruny české bylo od dob jeho vydání Obnovené zřízení zemské. V oblasti městského práva po dlouhou dobu platila Koldínova Práva městská království českého (od roku 1690 jako jediný pramen městského práva).

(pozn.: dále si nejsem úplně jist, co Vojáček myslí tou publikací. Osobně si myslím, že mu jde až o tu publikaci za Josefa II. a dále, ale jeden nikdy neví.)

Změna také nastává v oblasti shrnutí a publikace právních předpisů. Postupně byly vydány následující sbírky právních předpisů:

1. Codex Ferdinandeo-Leopoldino-Josefino-Carolinus (1720) – shrnutí zákonodárství od doby Ferdinanda IV. (nastoupil na trůn 1646) 2. Úplný výtah všech v království českém na konci 18. století stávajících zákonů (1800) – 10 svazků, bylo v nich nadále pokračováno až do roku 1825

Témata, do kterých materiál patří