ČPD - zkouška
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dvacátého sedmého října odeslal tehdejší rakouský ministr zahraničí Gyula Andrássy odpověď prezidentu Wilsonovi (tzv. Andrássyho nóta), ve které mu oznámil, že RakouskoUhersko přijímá podmínky kapitulace. Po oznámení této nóty, která byla chápána jako kapitulace, došlo na celém území k masovému provolávání samostatného státu.
Rozhodujícím dnem pro další osud českého a slovenského národa se pak stal 28. říjen 1918, kdy Národní výbor v Praze definitivně vyhlásil samostatný československý stát.
VYHLÁŠENÍ SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO STÁTU, ZÁKON ČÍS. 11/1918 SB., NÁRODNÍ VÝBORY
Jak již bylo napsáno výše, Československá republika byla vyhlášena 28. října 1918. Představitelé Národního výboru nabádali k zachování klidu a pořádku a zdůraznili, že provedou všechna nezbytná opatření. Večer téhož dne NV zasedal, výsledkem bylo přijetí prvního zákona státu – tzv. recepční normy – jejíž text vypracoval Alois Rašín v noci předcházejícího dne. Později byl ve Sbírce zákonů a nařízení publikován pod číslem 11/1918. Téhož dne bylo přijato Provolání Národního výboru.
ZÁKON O ZŘÍZENÍ SAMOSTATNÉHO STÁTU ČESKOSLOVENSKÉHO – „RECEPČNÍ NORMA“ – 11/1918 SB. Z. A N.
Samostatný stát československý vstoupil v život. Aby byla zachována souvislost dosavadního právního řádu se stavem novým, aby nenastaly zmatky a upraven byl nerušený přechod k novému státnímu životu, nařizuje Národní výbor jménem československého národa jako vykonavatel státní svrchovanosti toto:
Jak je patrné, recepční norma nestanovila formu státního zřízení, to učinila až Prozatímní ústava. Pro zajištění právní kontinuity s předchozím režimem, tedy vyloučení jakéhosi právního vakua, byly přejaty rakouské (pro české země) a uherské (pro Slovensko) právní předpisy – ačkoli to výslovně uvedeno nebylo, přejaty pochopitelně nebyly ty předpisy, které by odporovaly novému režimu – tedy předpisy týkající se panovníka, císařských kanceláří atd.
Podkarpatskou Rus zde záměrně neuvádím, právně byla připojena až Saint Germainskou a Trianonskou smlouvou. Výjimku tvořilo ještě Hlučínsko, kde platilo pruské právo.
SLOVENSKÝ EXKURS
Reprezentativním orgánem Slovenska se stala Slovenská národní rada, která však vznikla až 12. 10. 1918. Definitivně byla ustavena 30. 10. 1918 na schůzi v Martině, kde byla přijata Martinská deklarace, která vyjadřovala rozchod Slováků s Uhrami a jejich spojení s Čechy v jednom státě.
NÁRODNÍ VÝBORY
Kromě již existujícího Národního výboru v Praze docházelo koncem října a počátkem listopadu k rozšiřování sítě národních výborů v okresech a obcích. Podle pokynu pražského NV z 31. října měly všechny okresní národní výbory vykonávat pravomoc na území zastupitelského nebo soudního okresu, což bylo ve většině případů také realizováno.