Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Oblast východního Slovenska nakrátko (16. 6. – 7. 7. 1919) ovládla maďarská vojska, která zde vyhlásila Slovenskou republiku rad.

Ústavní listina z roku 1920 prohlásila československé území za jednotný a nedílný celek, jednotné pro celou zemi bylo také občanství. Územní organizace měla být upravena v zákoně o zřízení župních a okresních úřadů v republice Československé (126/1920 Sb. z a n.), dle kterého na území Slovenska vzniklo 6 žup. Motivem k vydání tohoto zákona byla unifikace samosprávy, ale to se nezdařilo, jelikož župy fakticky vznikly pouze na Slovensku.

Téhož roku byl také přijat jazykový zákon (122/1920 Sb. z. a n.), který navazoval na § 129 ústavní listiny. Dle něj byl úředním jazykem jazyk československý, čímž se zavádělo paritní užívání češtiny a slovenštiny.

ÚSTAVA 1920

Ústava Československé republiky, vyhlášená pod č. 121/1920 Sb. z. a n., byla definitivní čsl. ústavou, která nahradila ústavu prozatímní z listopadu 1918. Pod text ústavy se nejvíce podepsal dr. Jiří Hoetzel, profesor PF UK. Společně s ústavou byla přijata řada dalších zákonů – jazykový zákon (122/1920 Sb. z. a n.), volební řád do PS (123/1920 Sb. z. a n.) či zákon o složení a pravomoci senátu (124/1920 Sb. z. a n.)

Ústava se skládala z preambule, uvozovacího zákona a samotné ústavní listiny.

PREAMBULE

Vzorem pro preambuli byla ústava USA. Věrna myšlence čechoslovakismu, obsahuje formulaci „My, národ československý“, který označuje za „vzdělaný, mírumilovný, demokratický a pokrokový.“

UVOZOVACÍ ZÁKON

Obsahoval 10 článků. První článek stanovil, že „zákony odporující ústavní listině, jejím součástkám a zákonům ji měnícím a doplňujícím jsou neplatné.“ Nad ústavností zákonů měl dohlížet Ústavní soud, o němž pojednávaly čl. 2 a 3 – prováděcím předpisem se stal zákon č. 162/1920 Sb. z. a n. Skládal se ze sedmi členů – dva vysílal Nejvyšší soud, dva Nejvyšší správní soud, zbylé 2 + předsedu jmenoval prezident.

Dnem vyhlášení dále pozbývala platnosti všechna ustanovení, která odporovala ústavě či republikánské formě státu, dále pak všechny dřívější ústavní zákony.

ÚSTAVNÍ LISTINA ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY

Ústava se skládala z šesti hlav a tvořilo ji dohromady 134 paragrafů.

HLAVA PRVNÍ – VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ (§ 1-5)

Československý stát byl charakterizován jako demokratická republika, jejíž hlavou je volený prezident. Území ČSR tvořilo jednotný a nedílný celek, jehož hranice lze měnit toliko ústavním zákonem. Jako nedílná součást čsl. území zde byla zmíněna Podkarpatská Rus. Jednotné pro celou republiku bylo taktéž občanství.

HLAVA DRUHÁ – MOC ZÁKONODÁRNÁ (§ 6 – 54)

Zákonodárná moc byla svěřena dvoukomorovému Národnímu shromáždění. To bylo tvořeno Poslaneckou sněmovnou a Senátem.

Témata, do kterých materiál patří