Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Trestní právo hmotné bylo uceleně zpracováno v dvojici kodexů – trestním zákoně o zločinech a přečinech (z. č. 5:1878) a trestním zákoně o přestupcích (z. č. 40:1879).

pozn.: větší část materie k této otázce je nutno čerpat z otázek okolních, osobně mi přijde, že je možno na ni navléci takřka cokoli.

ZÁSAHY STÁTU DO EKONOMICKÉ OBLASTI V LETECH 1918 – 1938

Československá republika musela od počátku své existence řešit řadu ekonomických problému. Převzala sice 60% průmyslu habsburské monarchie, ten byl však zatížen válečnou výrobou, výrazná byla též inflace. K zajištění obnovy průmyslu bylo zřízeno ministerstvo pro zásobování lidu.

MĚNOVÁ REFORMA

Zásadním problémem byla inflace a společná měna s Rakouskem. Proto byla nezbytná měnová reforma, kterou vypracoval tehdejší ministr financí Alois Rašín.

V noci z 25. na 26. února 1919 byly uzavřeny státní hranice (do 9.3.), bankám bylo zakázáno přijímat vklady. Dosavadní bankovky byly okolkovány, zároveň již byla polovina stažena z oběhu jako nucená státní půjčka. Místo „zabavených“ bankovek byly vydány státní dluhopisy úročené 1%. Neokolkované bankovky nebylo možné od 10. března použít v platebním styku. Kromě toho došlo k vytvoření podmínek k vytvoření zlatého standardu (celkově bylo získáno 3300 kg zlata a 272 000 kg stříbra)

Rašínova měnová reforma byla jednou z nejúspěšnějších akcí čsl. státu na posílení ekonomiky. Došlo k osamostatnění české měny, která se navíc díky snížení objemu oběživa stala jednou z nejpevnějších v Evropě.

NOSTRIFIKACE

Československý národ sice získal v říjnu 1918 politickou moc, velká část ekonomických prostředků však zůstala i nadále v rukou dosavadních majitelů – tj. kromě Čechů hlavně Němců či Rakušanů. Ústředí velkých organizací se často nacházela ve Vídni či Budapešti, tudíž logicky podléhaly tamějším zákonům.

Nostrifikační zákon (12/1920 Sb. z. a n.) stanovil možnost úředně nařídit, aby se zahraniční sídla a hospodářská vedení podniků působících na území Československa přesunula na území republiky. Pokud by podnik nepřesunul své sídlo na území československé republiky v stanoveném termínu, mohlo by mu být úředně zapovězeno jeho podnikání na československém území.

Šlo o jeden z prostředků posílení hospodářské samostatnosti nového státu.

POZEMKOVÁ REFORMA

Po rozpadu monarchie se stále velké množství pozemků nacházelo v rukou cizí šlechty, která ho získala po Bílé hoře. Byl proto zájem na tom, aby došlo k jejich přerozdělení. Celá pozemková reforma probíhala postupně v letech 1918-1936. Nejprve bylo zákonem č. 32/1918 Sb. z. a n. dosavadním majitelům zapovězeno s touto půdou nakládat (vlastnické právo však nebylo narušeno). Jádro reformy spočívalo v následujících zákonech:

Témata, do kterých materiál patří