Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Bezprostředně závazné prameny práva
Smlouvy a nařízení (např. Nařízení ep a rady č. 492/2011 o volném pohybu pracovníků uvnitř unie).
Prameny práva, které musí být do národního (vnitrostátního) práva implementovány prostřednictvím zákonů.
Směrnice.
Kvaziprecedenční rozhodování SDEU.
MOP, legislativní činnost, promítnutí do právního řádu ČR
Pronikání mezinárodního práva do vnitrostátního práva
Po 2SV – zvýšený zájem o lidská práva, již existující mezinárodní organizace se aktivizují, další jsou zakládány dochází k výraznému pronikání mezinárodního práva do právních úprav vnitrostátních hospodářské vztahy, migrace obyvatel, snaha o zachování získaných nároků, snaha samotných pracovníků společně uplatňovat svá práva jsou přijímány mezinárodní právní normy, jejichž hlavním cílem je zajistit lepší pracovní podmínky pracovníků a vyšší standard sociálních práv.
Mezinárodní organizace práce
Jedna z nejvýznamnějších a největších mezinárodních odborných organizací přidružených k OSN.
Založena r. 1919 v rámci Pařížské mírové konference, její ústava se stala součástí Versaillské mírové smlouvy.
Jaro 1944 – přijata Deklarace o cílech a úkolech MOP, která byla včleněna do ústavy a doplnila hlavní cíle MOP o svobodu projevu a sdružování, uznáná práva na kolektivní vyjednávání, spolupráci zamtelů a zamců při neustálém zdokonalování výrobní činnosti i při přípravě a aplikaci sociálních a hospodářských opatření.
Všechny orgány MOP pracují na principu tripartity – jsou složeny z představitelů vlád, představitelů zamců a představitelů zamtelů členského státu.
Hlavní orgány: Mezinárodní konference práce (nejvyšší org.), Správní rada (výkonný) a Mezinárodní úřad práce (stálý sekretariát).
Přijímá mezinárodní úmluvy (konvence) a doporučení.
Úmluvy nabývají závaznosti ratifikací zveřejněním se stávají součástí právního řádu členského státu ten musí vtělit ratifikovanou úmluvu do vnitrostátní právní úpravy.
Členské státy jsou povinny dodržovat některé povinnosti i bez ratifikace mezinárodní úmluvy tzv. Základní normy dané ústavou (zákaz nucené práce, právo na svobodné odborové sdružování, zákaz diskriminace).
Činnost kontrolní – specifická činnost, přinucení členského státu k plnění povinností.
Dále činnost poradenská, publikační, výchovná.
Mezinárodní zákoník práce (1939, doplněn 1951) – není právně závazný, pouze ta ustanovení, která státy ratifikovaly; jedná se o pomocný dokument při legislativních pracích.
Úlohou doporučení je především připravovat podmínky pro pozdější úpravu mezinárodní úmluvou, případně pro změnu některé již nevyhovující úmluvy.