Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Povinnosti zamců uvedeny v § 301-304.
Obsah pp není vyčerpán základními pap další pap vyplývající přímo ze zákona (např. Povinnosti v oblasti bozp aj.) A z ujednání obsažených v ps.
Právní nástroje řízení pracovního procesu, vnitřní předpis, závazný pokyn
MANAŽERSKÁ ČINNOST POHLEDEM PRACOVNÍHO PRÁVA
Pracovní právo bývá nejčastěji vnímáno jako regulátor nerovnosti mezi zamtelem a zamci, ale lze na něj i pohlížet jako na soubor norem, které při svém užití pomáhají řídit, vymezují nástroje řízení a zároveň stanoví limity řízení (projev funkce organizační).
Při užívání nástrojů pro řízení pracovního procesu jsou zamtelé vázáni limity danými zp (projev funkce ochranné).
DISPOZIČNÍ PRAVOMOC (DP)
Výkon DP = zamtel si volí určitý systém řízení, jehož nástrojem je určitý systém (ne)psaných pravidel kterými upravuje chod a organizaci podniku.
Samotný termín není zákonem zmíněn, je to teoretický pojem – odvozen od obsahu vlastnického práva (vlastnická triáda – držet, užívat a disponovat s věcí předmětem zde není zamec ale jeho práce).
Zamtel může, dle svých cílů, záměrů a vůle, v mezích zákona, řídit zamce a tím i chod celého podniku.
Vzniká spolu se vznikem pracovního poměru (ale již při předsmluvních vztazích jsou ověřovány schopnosti potenciálního subjektu PP na danou pozici – jsou konfrontovány s představou zamtele o kvalitách a zkušenosti daného kandidáta).
Z obligatorních bodů PS nabude z hlediska rozsahu DP největšího významu povinnost v PS sjednat druh práce, místo výkonu práce; dále je možnost sjednat i další podmínky otázkou jde, jak moc je vhodné, aby byla PS tolik precizovaná mohlo by dojít k samotnému popření možnosti řídit činnost zamce DP jeví se nejvhodnější zachovat v PS co možná nejmenší rozsah úpravy PPV a tam, kde to ZP připouští použít jinou úpravu.
JEDNOTLIVÉ NÁSTROJE ŘÍZENÍ PRACOVNÍHO PROCESU
ZÁVAZNÝ POKYN
Bývá často ztotožňován s pojmem DP zamtele (možná proto, že ve své nejširší podobě je jediným formálním projevem DP) – DP je třeba ale chápat jako obsahovou součást PPV a závazný pokyn jako formální projev DP
Může mít charakter:
Právního úkonu.
Projevu vůle – jiný projev vůle (který nemá povahu právního úkonu) nebo organizační opatření.
Forma:
Písemná – typicky vnitřní předpisy zamtele (přesnější vyjádření – takovými předpisy jsou předpisy označované jako vnitropodnikové – vnitřní předpis, pracovní řád, popř. Jiné závazné pokyny v písemné formě zp přímo nezmíněné).
Ústní – nejčastěji vydáván pro jednotlivce či menší skupinu zamců ad hoc.
Vnitropodnikové předpisy:
Tam, kde je k tomu dán normou prostor, rozvádí úpravu vztahů a podmínek na pracovišti u každého jednotlivého zamtele.
Vydává je sám zamtel – je tímto sám vázán není problém změny předpisu; častá změna stejně není žádoucí – nejistota ohledně podmínek-
Pracovní řád, organizační řád, vnitřní předpis, vnitřní mzdový předpis, normy spotřeby práce, oděvní řád, normy kvality.