Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
a) zájemce o zaměstnání – podá písemnou žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání na kterýkoliv úřad práce na území ČR – zájemce může i pracovat, nemusí pravidelně docházet na ÚP.
b) uchazeč o zaměstnání dle § 24 ZOZ – osobně požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání úřad práce, v jehož obvodu má bydliště. Uchazeč musí splňovat podmínku nevykonávat žádný druh výdělečné činnosti (pokud není vykonávána v kratším rozsahu, než je polovina stanovené týdenní pracovní doby a výdělek je nižší než polovina minimální mzdy) – PP, dohody, placená st. funkce, placený pěstoun, likvidátor atd., ani se soustavně nepřipravovat na budoucí povolání. Současně to nemůže být v době, kdy je na vojně nebo v náhradní službě, na dočasné pracovní neschopnosti, ve výkonu trestu, je invalidní, nebo na mateřské dovolené.
Úřady práce zprostředkovávají zaměstnání bezplatně. Vedou dvojí evidenci – evidenci uchazečů o zaměstnání a evidenci volných pracovních míst. Jedná se o veřejné listiny. V rámci právního vztahu zprostředkování zaměstnání stanovuje zákon uchazeči o zaměstnání povinnosti informační (jenom u zaměstnávání cizinců), osvědčovaní, ohlašovací (jen u cizinců) a součinnosti (spolupracovat požadovaným způsobem).
Právní vztah zaniká ukončením vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 29 nastoupení do zaměstnání, na vlastní žádost, nastoupení do výkonu trestu, smrt uchazeče) nebo vyřazením z evidence (§ 30 nesplňuje podmínky pro vedení v evidenci, např. nesouhlasí s poskytováním údajů, nemá lékařský posudek, pracuje nelegálně, bez vážných důvodů nenastoupí do vhodného zaměstnání či nesplní rekvalifikaci apod.). V případě vyřazení se může FO dostat zpátky do evidence až po 6 měsících.
Úřady práce musí věnovat zvýšenou péči FO se zdravotním postižením, těhotným ženám, fyzickým osobám pečujícím o dítě do 15 let věku, osobám starším 50 let věku, osobám, které jsou vedeny v evidenci uchazečů déle než 5 měsíců apod.
Zaměstnávání cizinců, pracovněprávní vztahy s cizím prvkem
Podle § 85 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, se za zaměstnance ze zahraničí (cizinec) považuje fyzická osoba, která není státním občanem České republiky, občanem Evropské unie ani jeho rodinným příslušníkem. Státní příslušník jiného členského státu Evropské unie (dále jen „občan EU“) a jeho rodinný příslušník mají stejné právní postavení v právních vztazích upravených pracovním právem jako občan ČR, pokud některý zákon nestanoví jinak.
Za cizince se tedy pro účely zaměstnávání považují jen občané zemí, které nejsou členy EU, eventuálně tzv. bezdomovci, tj. fyzické osoby bez státní příslušnosti.
Pokud jsou cizinci v ČR legálně zaměstnáni, řídí se jejich pracovní vztahy českými pracovněprávními předpisy.
Zaměstnavatelé mohou na základě povolení příslušného úřadu práce získávat zaměstnance ze zahraničí na volná pracovní místa, na která nelze přijmout uchazeče o zaměstnání.
Cizinec může být přijat do zaměstnání a zaměstnáván, je-li držitelem platné zaměstnanecké karty nebo modré karty, pokud tento zákon nestanoví jinak. (§ 89 a n. ZOZ).
Cizinec může být dále přijat do zaměstnání a zaměstnáván, má-li platné povolení k zaměstnání vydané krajskou pobočkou Úřadu práce a platné povolení k pobytu na území České republiky vydané podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Cizinec, kterému bylo vydáno potvrzení o splnění podmínek pro vydání zaměstnanecké karty nebo modré karty, může být přijat do zaměstnání a zaměstnáván ode dne vydání tohoto potvrzení do dne ukončení řízení o jeho žádosti o vydání zaměstnanecké karty nebo modré karty.
Skončení pracovního poměru u cizinců lze úředním rozhodnutím: