Pracovní právo - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Náležitosti:
-
Vztahují se na dpp ustanovení zp, s výjimkami v § 77/2.
-
Písemně jinak neplatná.
-
Obsahově ponechána smluvní volnosti stran, ale musí obsahovat: vymezení práce, vymezení doby, na kterou se uzavírá, sjednanou odměnu, rozsah práce.
-
Druh práce může být vymezen individuálně nebo druhově (u dpč jen druhově!).
-
Výše sjednané odměny – nesmí být nižší než minimální mzda.
-
Zpravidla se sjednává počet hodin výkonu práce – max. Rozsah a též doba, v níž má být práce vykonána.
-
Skončení právního vztahu:
-
Stejně jako u DPČ, úprava § 77/4 je společná pro obě dohody.
-
SROVNÁNÍ OBOU DOHOD
Obě dohody vykazují stále více shodných rysů – rozlišovacím znakem je rozdílný rozsah práce.
Od 1. 1. 2012 se z odměny z dpp odvádí pojistné na zdravotní a sociální pojištění, pokud výše odměny přesáhne 10 000 kč; platba pojistného na nemocenské pojištění zakládá u zamce pojistný vztah vznikne pojistná událost přísluší mu pojistné plnění prvních 14 dnů pracovní neschopnosti vzniká zamci právo na náhradu mzdy od zamtele určení výše - § 192.
druh, rozsah, doba trvání
odměna
max. v průměru polovina stanovené týdenní pracovní doby rozsah max. 300 h ročně možno sjednat/dle PP překážky v práci na straně zaměstnance možno sjednat/dle PP možno sjednat/dle PP dovolená možno sjednat/dle PP ano zdravotní a sociální pojištěnípři odměně nad
10 000Kč/měsíc
ano/jako PP náhrada škody ano/jako PPSkončení:
ano dohoda ano ano/15 dní výpověď ano/15 dní nutno sjednat/jen důvody dle PP okamžité zrušení nutno sjednat/jen důvody dle PPZákladní podmínky vzniku povinnosti nahradit škodu v pracovněprávních vztazích
ODPOVĚDNOST
Odpovědnost je součást pracovního vztahu – hrozba, že pokud nebudou splněné povinnosti, tak nastane určitá sankce, která je v odpovědnosti uvedena.
Zaměstnanec vždy odpovídá za vzniklou škodu podle míry svého zavinění (subjektivní odpovědnost), zaměstnavatel vždy bez ohledu na to, zda škodu způsobil některý jeho zaměstnanec nebo cizí osoba, popř. živelná katastrofa, a zda šlo škodě zabránit (objektivní odpovědnost).
Skutková podstata odpovědnosti v pracovním právu je souhrn znaků, které charakterizují určité chování jako protiprávní, popř. zaviněné nebo se škodlivým následkem a které musí být splněny k tomu, aby vznikl odpovědnostní vztah. Prvky skutkové podstaty obecně dělíme na subjektivní (subjekt, zavinění) a objektivní (objekt, protiprávnost nebo škodná událost, škoda, chování se subjektu, příčinná souvislost mezi zaviněním a škodou či protiprávností a škodou).
Porušení primární povinnosti => vznikne sekundární odpovědnostní povinnost a primární povinnost dál trvá.