Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce LS2018

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (144 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jak píše P.Gavora komunikace je základním prostředkem realizace výchovy a vzdělávání prostřednictvím verbálních a nonverbálních projevů učitele a žáků. Ve třídě jsem si všimla, že žáci jsou si při vzájemné komunikaci rovnocenní, mají stejná práva a možnosti. Vztahy mezi rovnocennými partnery jsou tedy symetrické.

Aby byla komunikace mezi učitelem a žákem účinná, je potřeba, aby se do komunikace zapojily obě strany. Jak učitel, tak žák. Musí se jednat o oboustrannou komunikaci, což já jsem na náslechu zpozorovala. Připadá mi však, že slovo učitele značně v této hodině převládalo. Jak se ukázalo, nebylo to jen mé zdání, ale holý fakt. Učitelka mluvila 66% výuky a žáci pouze 34%. Bylo to dle mého způsobeno tím, že paní učitelka ve třídě udržovala jakýsi řád a kázeň. Žákům dávala pokyny a měla je „vycvičené“.

Z neverbální komunikace šlo vyčíst, že žáci s paní učitelkou mají velmi dobrý vztah, ve třídě byla uvolněná atmosféra a žáci čekali na pokyn učitele. Paní učitelka často navazovala pouze oční kontakt k napomenutí žáka a vyjadřovala se ve tvaru „my“ a ne „vy“ což na mě působilo velmi kladně.

Z tohoto náslechu mám velmi dobrý pocit, děti i paní učitelka na mě působila velmi přátelsky a vždy věděla co právě dělá. Velmi se mi líbilo to, že žáky chtěla dovést k dokonalosti a snažila se z nich postupným doptáváním získat „kvalitnější“ odpovědi.

Jako mírnou nevýhodu jsem viděla to, že paní učitelka se snažila všechno řídit a všem mít nějaký řád. Možná by neuškodilo, někdy trochu povolit a dát dětem větší volnost.

DÍTĚ V OSOBNOSTNÍM POJETÍ - OBRAT K DÍTĚTI JAKO VÝZVA A ÚKOL PRO UČITELE I RODIČE - ZDENĚK HELUS

HELUS, Zdeněk. Dítě v osobnostním pojetí: obrat k dítěti jako výzva a úkol pro učitele i rodiče. Praha: Portál, 2004. Pedagogická praxe. ISBN 80-7178-888-0.

  • Nadměrná pozornost věnovaná dítěti a dětství znamená hrozbu, že učitel se jen obtížně dostane k řádnému vyučování, přinášejícímu požadované výsledky, protože jej od toho bude odvádět množství ohledů, které vlastně budou ze školy dělat něco jiného než čím má být. (H.Arendtová – upozornila na vážnou krizi výchovy a vzdělávání, která postihla USA v 50. letech 20. století.

  • Znepokojení nad dítětem a dětstvím dnes

    • Současné dětství se heterogenizuje – stává se víc a víc rozmanitým.

    • Ze zdrojů rozdílnosti ve vývoji dětí ale nejvíce pozornosti vyvolává podnětnost prostředí, vyplývající z odlišnosti kultur, z rozdílů ve vzdělanostní úrovni rodičů a v jejich majetkových poměrech, ve výchovných stylech, v kvalitě škol a využívání mimoškolních vzdělávacích příležitostí, z odlišností hodnotových preferencí působícího okolí.

      • Dětství medializované – ukazuje se, že pozitivní význam médií na vývoj dětí a mládeže vůbec nemusí být automatický, ale je až výsledkem specifického edukačního působení mediální výchovy. V každém případě média napomáhají polarizaci dětí a mládeže. V dítěti je indukován specifický druh televizního prožívání, což může vést k oslabování způsobilosti vnímat život takový, jaký je ve skutečnosti – s jeho povinnostmi, nároky, krásami,…

        • Dochází k:

          • narušení pozornosti dětí (aby dítě vydrželo u TV musí být neustále překvapováno

          • narušení hodnoty autentických osobních zážitků (děti propadlé televizní závislosti ztrácejí zájem o to, co ve svém reálném životě prožívají či mohou prožít)

          • redukci řeči na odposlouchané, primitivní, dialogové obraty

          • karikované dětství (představuje dětství jako něco šaškovského, zlobivého -> projev toho, že dospělí je chápou)

Témata, do kterých materiál patří