Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVOD_DO_BIBLE_2013_III

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (288.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

5 -10 po Kr. narození

asi 34 obrácení

46 - 49 1. misijní cesta

49 apoštolský sněm

49 – 52 2. misijní cesta

53 - 58 3. misijní cesta

58 zatčení v Jeruzalémě

60 - 61 cesta do Říma

61 - 63 (1.) římská vazba

64 - 67 smrt v Římě

1.2 První list soluňanům

Soluň (Thessaloniki) založil král Kassandros asi r. 315 a pojmenoval ji po své manželce, sestře Alexandra Velikého. Římané ji učinili r. 146 př. Kr. hlavním městem provincie Makedonie. Tehdy došlo k jejímu rozkvětu. Město mělo velký význam pro obchod díky své výhodné poloze a přístavu. Obyvatelstvo bylo převážně řecké a Makedonské. Byli v něm však také židé. Do Soluně přišel Pavel se Silasem a Timotejem na druhé misijní cestě.

Díky Pavlovi se v Soluni vytvořila křesťanská obec, složená převážně z pohanů. Pro nepřátelství tamních židů opustil Pavel město. Po čase poslal Timoteje zpět do Soluně. Pod dojmem jeho zpráv, které asi obsahovaly také některé otázky, napsal apoštol Pavel 1 Sol.

1 Sol je krásným svědectvím misijního úsilí sv. Pavla. Zachycuje nejen jeho starostlivost, ale také jeho teologický a duchovní pohled na přijetí křesťanské víry. Jeho odpovědi a povzbuzení jsou v mnohém ohledu aktuální i pro dnešní křesťany (např. 4,17n.). Patrně se jedná o nejstarší spis NZ. Byl napsán v Korintu asi r. 50.

1.3 Druhý list soluňanům

Má v preskriptu stejné odesílatele i adresáty jako 1 Sol., podobnou slovní zásobu i některé formulace. Rozdílnost mezi těmito listy je hlavně v 2 Sol 2, kde se koriguje představa brzkého Kristova příchodu a je užito apokalyptického slovního materiálu.

Otázka pravosti 2 Sol není ještě úplně vyřešena a při pohledu na teologii apoštola Pavla nemůžeme tento list klást na jednu rovinu např. s 1 Sol nebo Gal či jinými nepochybnými listy.

Při odpovědi na otázku, kdy byl 2 Sol napsán, je rozhodující hodnocení otázky pravosti listu. Byl-li napsán 2 Sol přímo apoštolem Pavlem, pak doba jeho napsání se příliš neliší od doby napsání 1 Sol. Stejné je také místo, kde byl list napsán. Za předpokladu jiného autora bude datace pozdější a také místo sepsání jiné.

Význam 2 Sol spočívá v jeho výzvě k vytrvalosti ve víře a ve varování před blouznivým očekáváním konce světa a před zbožností, která se stahuje ze světa a neplní úkoly, k nimž vybízí evangelium.

1.4 list Galaťanům

Galaťané patřili ke keltským kmenům, které ve 3. stol. př. Kr. opustil Galii a usídlily se ve střední části Malé Asie, později součástí římské provincie „Galatia“. Střediskem provincie bylo město Ankyra (dnešní Ankara).

List Galaťanům je adresován „církvím Galacie“ (Gal 1,2), tj. více církevním obcím a je nejednoznačný. Dnes převažuje názor, že Gal byl adresován křesťanům, kteří žili v galatském kraji.

Gal obsahuje některé důležité texty, které mají význam v rámci celého NZ: 3,28 („už tu není Žid nebo Řek … muž nebo žena; vy všichni jste jeden v Kristu Ježíši“). V Gal řeší Pavel základní otázku evangelia, tj. otázku ospravedlnění, vztah svobody a zákona. Dělá to proto, že dostal zprávy o tom, že mezi galatské křesťany vnikli lidé, kteří požadovali jako podmínku ke spáse plnění židovského zákona. Podle Pavla je křesťan svobodný a není vázán předpisy židovského zákona. Jeho zákonem je láska (5,6).

Témata, do kterých materiál patří