Státověda
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
→ Veřejný ochránce práv = ombudsman
Pavel Varvařovský (od r.2010)
- Chrání osoby před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy nebo jsou úřady nečinné.
- Provádí také preventivní systematické návštěvy míst, kde mohou být lidé omezováni na svobodě, a usiluje o respektování jejich základních práv. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a ochraně před diskriminací.
- Výhody: snadný přístup, zabývá se našimi věcmi
- Nevýhody: nemůže sám nic změnit – jen vyvíjet tlaky (informovat média a veřejnost) -> př: když mu například píšu z vazby, že jsem tam neprávem, tak on nic nezmůže, nemůže zasahovat do činnosti soudů, maximálně si můžu stěžovat na chování dozorců
→ Advokacie
když je někdo bez peněz, je mu přidělen advokát, kterému jsou hrazeny výdaje => bezplatná právní pomoc = česká advokátní komora
- když je právníkovi přidělen klient, musí ho přijmout a nesmí odmítnout (praxe: vyvlíknou se z toho pod záminkou, že zastupují protistranu (má jejich plnou moc), protože v takovém případě klienta nesmí přijmout (obhajoval by dva klienty proti sobě)
→ Notář
- jmenován ministrem spravedlnosti po smrti nebo odstoupení bývalého notáře. Notář se pak mimo jiné zabývá děděním.
- je přesně stanovený počet notářů
→ Exekutoři
- numerus clausus – je jich přesně stanovený počet
--
Rozhodčí soudy
- rozhodčí doložka
- rozhodčí nemusí mít kvalifikaci, může to být laik, musí však mít způsobilost k právním úkonům
- rozhodce rozhodne v případě konfliktu
- napíše rozhodčí nález -> ten se potom chová jako rozsudek
- problém: může být namítnutá podjatost toho rozhodce (ad hoc) -> stálý rozhodčí soud se všeobecnou působností – je jen jeden, jmenuje se „Rozhodčí soud při hospodářské komoře ČR a agrární komoře ČR“
28. Organizace státu a její členění; státní mechanismus, státní aparát
- vypovídá o uspořádání státu jako celku
- někdy prezentována pod pojmem státní mechanismus
- je to politicko – právně institucionalizovaný systém realizace státní moci a státní suverenity
zahrnuje:
organizačně strukturní podobu státu
činnost a vzájemné působení jednotlivých částí organizace státu
právem vymezené působní státních orgánů ve společnosti i v mezinárodním a nadstátním prostředí
→ státní orgány: základní a rozhodující složky státu, jsou charakterizovány podle působnosti, pravomoci a státně – mocenského charakteru jejich činnosti
→ zvláštní složky: policejní a bezpečností síly, popř. další instituce (armáda); nedisponují mocenskou pravomocí
→ státní organizace a státní zřízení: realizují další funkce (dopravní, energetické, výzkumné, strategicko-výrobní, speciální a hospodářské organizace, zařízení školská, zdravotnická, sociální, kulturní); stát je zřizuje a z části nebo zcela financuje; nedisponují mocenskou pravomocí)