Filda-tisk-40stran
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
14. Vysvětlete Hartovo pojetí práva; co jsou to právní pravidla podle Harta, jak jej dělí a proč; (požadavek minimálního obsahu přirozeného práva – co to znamená?) vysvětlete jeho pojetí „ultimate rule“, co to znamená otevřená textura práva
Hart je představitel analytického právního pozitivizmu
Hart považoval jako elementární jednotku právního systému právní pravidlo (vychází z názoru, že systém, který by obsahoval pouze právní normy, by nemohl dobře fungovat, kritizuje pojetí suveréna od Austina (je tam jen zvyk), rozděluje normy na zmocňovací a na normy chování
Pravidla všeobecně vyjadřují určitý druh nutnosti, je možné je vyvodit empiricky, nejen ze Sollen. Vychází z úvahy, že i když se lidé nedohodnou na tom, co přesně má být obsahem pravidla, určitě se dohodnou na tom, že některá pravidla jsou nutná.
Hart si klade otázku, jak je možné identifikovat platná právní pravidla, hledá kritéria. Kritéria můžou být různá, nejčastěji jsou to pravidla, precedenty, zákonodárné akty.
Z logiky věci vyplývá, že musí existovat pravidlo, na základě kterého dochází k uplatnění kritéria platnosti ostatních pravidel daného systému. Hart toto pravidlo nazývá ultimate rule, poslední pravidlo. Na rozdíl od Kelsenovy základní normy je to reálně existující pravidlo, které je uznané zákonodárnými orgány, soudy.
Hart rozděluje pravidla na primární a sekundární
Primární pravidla ukládají členům společnosti povinnosti, předepisují, co je dovolené a co zakázané
Sekundární jsou zmocňovací pravidla – určují způsob, jak můžou být měněna primární pravidla
3 druhy sekundárních pravidel:
pravidlo identifikace- umožňuje odstranit nejasnost co je a co není právní
norma
pravidlo změny - prostředkem narušující statičnost primárních norem
pravidlo rozhodování-udělují určitým instancím moc na prosazování pravidel
Právo podle Harta není systém norem, ale hierarchicky uspořádaných pravidel, právu přisuzuje funkci sociální regulace, ale nezajímá ho účel, pokud se to děje pomocí pravidel, je to v pořádku.
Právní systém tvoří jednotu primárních a sekundárních pravidel. Závaznost a platnost práva souvisí s obecným dodržováním primárních pravidel a s akceptací sekundárních pravidel právními orgány.
15. Vysvětlete Dworkinovo pojetí práva; jeho kritika právního pozitivismu, co to znamená sémantický osten, jaké standardy vymezuje, jak chápe principy, co má být smyslem (přirozeností) práva, jak má rozhodovat soudce – model ideálního soudce Herkula.
Ronald Dworkin je žákem Harta a dnes žije v USA. Napsal hlavní práci „Taking rights seriously“
Dworkin si klade otázku, do jaké míry je oprávněný právní pozitivizmus, pomůže nám případ Riggs vs. Palmer. Dworkin na základě tohto případu ukazuje, že:
uplatnění právních pravidel může vést k velmi formálním závěrům
právo nemůže fungovat jen jako jednota pravidel, Dworkin se ptá, co je „přirozeností práva“, ne co je přirozené právo, ale co je cílem práva, významem a smyslem, Dworkin prosazuje hermeneutický přístup (ptáme se na význam práva, smysl, ne, co je právo atd.)