Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Filda-tisk-40stran

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (122.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Smyslem přirozeného práva je svoboda člověka- je to podle něj jediný stav, ve kterém může člověk důstojně žít

  • Základním principem přirozeného práva je důstojnost člověka

  • Kant rozlišuje mezi cenou a důstojnosti

  • Kritériem důstojnosti a svobody je zde pravidlo, že Druhý bude účelem a ne prostředkem našeho jednání

    • Kant by odmítl užití násilí, a to z toho důvodu, že druhý nesmí být prostředkem našeho jednání ale účelem

    • tzn. musíme respektovat důstojnost druhého i když selhala jeho rozumnost (odmítá právo jako zákonnou formu násilí)

    • předpokládá však, že terorista je rozumnou bytostí, tudíž ví co dělá a proto svým jednáním dává také souhlas ke svému potrestání, takže

    • souhlasí i s udělením trestu smrti, pokud to odpovídá jeho vině

    Locke - lidé se nenacházejí ve stavu absolutní rovnosti, ale dokonalé svobody a rovnosti. Práva na zdraví, život, svobodu a majetek považuje Locke za základní práva. Legitimitu nárokem vlastnictví dává pouze práce.

    Pro Locka má odevzdávání práv lidí jiný význam, má umožnit zabezpečení a ochranu vlastnictví člověka, takže lidé se vzdávají svých práv pouze do té míry, do jaké to vynucuje potřeba jejich vzájemné ochrany.

    1. I. Kant už nepovažuje rozum jen za interpreta přirozených zákonů, ale za jejich tvůrce, za tvůrce toho, co má být (Sollen)

    Kant odmítá mluvit o objektivním přirozeném právu, Kant dává najevo, že normativitu práva, tj. to, co má být (Sollen), není možné odvozovat z toho, co je (Sein).

    Ústředním pojmem u Kanta je svoboda, je základní podmínkou práva. Podle Kanta je člověk schopný rozumem korigovat svoje chtění a přijmout a podřídit se zákonům i bez donucení autoritou → kategorický imperativ → morální sebeuvědomování člověka, které se projevuje jako korektura subjektivní vůle → dodržování pravidel respektujících svobodu a důstojnost jiných lidí.

    1. Natur der Sache → vysvětluje práva subjektů v určitém společenském pořádku → práva dětí, …

    Co je to pozitivní právo? Základní znaky pozitivněprávního myšlení. Vymezení základních znaků pozitivního práva (4) Demonstrace na názorech představitelů Výklad základních znaků a podob; (srovnání, jak chápe pozitivní právo Bentham, Austin, Kelsen, Hart)

    Základní elementy pozitivního práva:

    • autoritativní uzákonění právní normy, tzn. moc příkazy dávat a moc vynutit jejich splnění (spojované se státní mocí)

    • závaznost (legalita) právních norem a vynutitelnost jejich plnění, orientace nejen na jednotlivce ale i na státní orgány

    • sociální účinnost a platnost (legitimita) právních norem, tzn. jakým způsobem adresátům normy vznikají práva a povinnosti

    Právní pozitivizmus sdílí s filozofickým pozitivismem odmítání metafyzické spekulace, úlohu vidí v analýze daného, empirického právního materiálu

    Témata, do kterých materiál patří