Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




filosofie-i-skripta-k-hauzer-z-bigl

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (124.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Původně měla lidská práva ve smyslu práva na život, svobodu a majetek ochránit individuální svobodu proti takovému jednání státu, které ve jménu svých zájmů svobodu člověka omezuje. Tato takzvaná obranná práva jsou základem ostatních lidských práv.

Ve společnosti však nejde jen o obranu individuální svobodné sféry, důležité je též právo podílet se na svobodném utváření společenského a politického zřízení. Např. francouzské Prohlášení práv člověka a občana z roku 1789 hovoří o tom, že "Všichni občané, jsouce si před zákonem rovni, mají stejný přístup ke všem hodnostem, zaměstnáním a veřejným úřadům podle svých schopností, lišíce se pouze svými ctnostmi a nadáním."

V souvislosti s otázkou sociální spravedlnosti se objevuje zejména ve 20. století nová skupina lidských práv zahrnující nároky na společenské, ekonomické a kulturní statky jako např. sociální zajištění, práci, vzdělání apod. Tato lidská práva jsou formulována jako odpověď na závažný problém lidí žijících v bídě a nevzdělanosti, pro které nemají výše uvedená základní a politická lidská práva žádný význam a souvisí s otázkou, zda je stát povinen uskutečňovat takovou sociální péči, která těmto lidem umožní lidská práva využívat.

V demokratických společnostech dnes již lidská práva jen málokdo zpochybňuje, přesto se stávají často předmětem mnoha diskusí, které se týkají jejich původu, významu a rozsahu, jakož i četných praktických sporů, k nimž patří např. konflikty mezi právem na svobodu projevu a právem na ochranou osobní cti, právem nenarozeného dítěte na život a právem matky rozhodovat o svém životě apod.

Starat se o své zájmy současně umožňuje uspokojovat i zájmy ostatních

"Člověk téměř stále potřebuje pomoci svých bratří a bylo by pro něj marno očekávati ji pouze od jejich dobré vůle. Je pravděpodobnější, že dosáhne svého cíle, dovede-li zaujmouti jejich sebelásku ve svůj prospěch a dokáže-li jim, že je v jejich vlastním zájmu, aby pro něj udělali to, co on od nich žádá. Každý, kdo nabízí jinému jakoukoli výměnu, má takový úmysl. Dej mi to, co já chci, a budeš mít to, co ty chceš, je smysl každé takové nabídky; a to je způsob, jak dostaneme od druhého velkou většinu těch dobrých služeb, jichž potřebujeme. Neočekáváme, že budeme mít svůj oběd z dobrosrdečnosti řezníka, sládka nebo pekaře, ale z jejich ohledu na svůj vlastní prospěch. Obracíme se ne k jejich lidskosti, nýbrž k jejich sebelásce; a nikdy k nim nemluvíme o svých potřebách, nýbrž o jejich výhodách..." "Když se každý jedinec... ze všech sil snaží použít svůj kapitál na podporu domácího průmyslu a řídit tento průmysl tak, aby výroba měla co nejvyšší hodnotu, pak nutně usiluje o to, aby roční příjmy společnosti byly co nejvyšší. Ovšemže většinou není jeho úmyslem podporovat veřejný zájem a ani neví, nakolik jej podporuje ... myslí jen na svůj zisk a v tom, tak jako v mnohém jiném, jej vede neviditelná ruka, aby podporoval cíl, který neměl vůbec v úmyslu."

Témata, do kterých materiál patří