Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EKONOMIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (212.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

10.5 Klasická škola

10.5.1 Adam Smith [smis]

Období klasické školy ekonomického myšlení začíná rokem 1776 - rokem vydání Bohatství národů Adama Smithe a končí rokem 1871, kdy vyšla díla prvních ekonomů - marginalistů.

Za zakladatele klasické školy je právem považován Adam Smith. Svou knihu, dodnes považovanou za vrcholné dílo ekonomického liberalismu, nazval Pojednání o podstatě a původu bohatství národů.

Adam Smith [smis] (1723 - 1790)

Skotský filozof a ekonom. V letech 1787–89 byl rektorem na univerzitě v Glasgow. Jako první se zde pokusil o výklad fungování ekonomiky v tržních podmínkách. Propagoval myšlenku svobodné tržní ekonomiky a obchodu bez omezení.

Základní motiv celé knihy je jasný - co je zdroj bohatství národa? Proč jsou některé národy bohaté a jiné chudé? Smith odpovídá: jen bohatí jednotlivci vytvářejí bohatý stát. Systém, který podporuje přirozenou egoistickou touhu člověka mít a vlastnit, který motivuje k práci, investování a ke spoření dělá pro své občany a nakonec i sám pro sebe tu nejlepší politiku. Ekonomika nepotřebuje žádné regulativní zásahy zvenčí, má v sobě zakódovaný samoregulující mechanismus, který Smith nazývá neviditelná ruka trhu. Snaha státu řídit vede spíše k úpadku než k rozkvětu.

Druhým motivem ekonomického rozvoje je pro Smithe dělba práce. Každý má vykonávat takovou práci, pro kterou má ty nejlepší předpoklady, a to i v mezinárodní dimenzi. Svobodný obchod byl proto pro Smithe základní předpoklad růstu bohatství.

Smith rozlišoval užitnou a směnnou hodnotu zboží. Na paradoxu hodnoty u vody a diamantu dokazoval, že směnná hodnota je nezávislá na užitné.

10.5.2 T. R. Malthus, D. Ricardo [rikárdou]

Optimismus Adama Smithe na konci 18. století vystřídala populační teorie Thomase R. Malthuse. Ústřední myšlenkou jeho teorie je tvrzení, že lidé nutně zůstanou věčně chudí. Zvýšení bohatství totiž vede k růstu populace, takže výsledný efekt ekonomického růstu je nulový.

Thomas Robert Malthus (1766 - 1834)

Anglický duchovní a ekonom. Proslavil se spisem Esej o principu populace, v němž zformuloval populační teorii.

Na Malthusovu teorii navázal David Ricardo svou prací o minimální mzdě. Podle něj dostatek pracovní síly nenutí zaměstnavatele zvyšovat mzdu v dlouhodobé perspektivě nad hranici existenčního minima. I kdyby k takovému zvýšení došlo, následná populační exploze by mzdy stlačila na minimum.

David Ricardo [rikárdou] (1772 - 1823)

Britský ekonom, jehož učení je vyvrcholením klasické ekonomie. Navazoval na dílo A. Smitha. Z díla: Zásady politické ekonomie a zdanění.

Dnes, v patřičném časovém odstupu, můžeme obě teorie hodnotit jako zákonité plody své doby. Průmyslová revoluce v Anglii skutečně vedla k růstu populace a k chudobě pracujících. Již ve druhé polovině 19. století se však obě teorie ukázaly jako chybné a byly opuštěny.

Témata, do kterých materiál patří